İngiliz bulvar gazetesi The Sun, Atlas Okyanusu'nda bu ay başında bir İngiliz nükleer denizaltısının bir Fransız nükleer denizaltısı ile su altında çarpıştığını iddia etti.


Gazeteye göre, kazada İngiliz donanmasının dört nükleer denizaltısından HMS Vanguard ve Fransız Triomphant denizaltısı önemli hasar gördü, ancak gemilerin nükleer donanımlarında sorun meydana gelmedi.

Etraftaki başka gemilerin varlığını belirlemek için sonar cihazları ile donatılmış bulunan denizaltıların her ikisinin de biribirini farketmediği anlaşıldı.

İngiliz denizaltısının onarım için İskoçya'daki Faslane'e çekildiğini yazan gazete, ikisi toplam 250 civarında bahriyeli taşıyan denizaltıların 3 veya 4 Şubat'ta meydana gelen kaza sırasında ayrı dalışlar için bölgede bulunduğunu bildirdi.

İngiliz donanmasından üst düzey bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada böyle bir çarpışmanın potansiyel sonuçlarının 'akla hayale sığmayacak kadar kötü' olabileceğini söyledi.

Yetkili, "Nükleer bir patlama meydana gelmesi olasılığı çok zayıf. Ama radyoaktif sızıntı olasılığı var. Daha da kötüsü hem mürettebatı hem de savaş başlıklarını kaybedebilrdik. Bu da ulusal bir felaket olurdu" diye konuştu.

İngiliz Savunma Bakanlığı denizaltıların operasyonlarıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmayı reddederken, bir başka yetkili, haberi, "İngiliz donanmasının caydırıcılık kapasitesinin hiçbir zaman etkilenmediği ve nükleer güvenliğin tehlikede olmadığı" biçiminde teyit edebileceğini söyledi.

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra-AA