TÜRKİYE'YE YAKIN DOSTUNU GÖNDERİYOR

Resmi büyütmek için tıklayın
Başkan Obama'nın Yakın Dostu Demokrat Senatör Richard Durbin, Kıbrıs ve Yunanistan'daki Temaslarından Sonra Bu Hafta Ortasında Ankara'yı Ziyaret Edecek.
ABD Kongresi'nin "ağır topları"ndan, Senato çoğunluk liderlerinden ve Başkan Barack Obama'nın yakın dostu, demokrat Senatör Richard Darbin, hafta sonunda başlattığı bölge gezisinin çerçevesinde bu hafta ortasında Türkiye'yi ziyaret edecek. Kıbrıs ve Yunanistan'daki temaslarının ardından Ankara'ya gelecek olan Durbin, Perşembe günü başkentte üst düzeyde temaslarda bulunacak. Durbin'in, Cumhurbaşkanı ABDullah Gül tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

ABD'nin "en güçlü politikacıları"ndan biri olarak tanınan Richard Durbin, Time dergisince "ABD'nin en iyi 10 Senatörü"nden biri olarak da seçilmişti.
Darfur ve Irak gibi konulara yakın ilgi gösteren Durbin, 2005 yılında Guantanamo'daki sorgu yöntemlerini, Nazi Almanya'ya benzeterek büyük yankı yaratmıştı.
Lefkoşa'ya, Pazar günü ulaşan Senatör Durbin, gezisine çıkmadan önce yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunabileceği umudunu dile getirmişti. Durbin şunları söylemişti:
"Bir kuşağı aşkın bir süre, Kıbrıs'taki durum, adayı ve bölgeyi bölmüş bulunuyor. Kıbrıs (Rum Kesimi), Yunanistan ve Türkiye, hepsi, ABD'nin hayati müttefikleridir ve bölgede önemli ülkeler. Hepimiz (Kıbrıs'ta) barışçıl ve kalıcı bir çözüm bulabileceğini umuyoruz." (ANKA) (CN/BÜN)

(Ankara Haber Ajansı) 46 dakika önce.. [1605231]