Fransa'da bir mahkeme, Vichy rejiminin 1942-44 yılları arasında on binlerce Yahudinin toplama kamplarına gönderilmesinden sorumlu olduğuna karar verdi.

Yıllardır davayla ilgilenen mahkeme, Yahudilerin II. Dünya Savaşı sonunda gönderildiğini ve Fransa'da o dönemde iktidarda bulunan rejimin dışardan herhangi bir zorlamaya maruz kalmadan Nazilerle işbirliği yaptığını duyurdu.

Kararda, "Vichy rejimi, yaptığı işbirliğiyle Yahudilerin sınır dışı edilmesine izin verdi ya da kolaylaştırdı" ifadelerine yer veren mahkeme, Fransa'nın 'resmen' Yahudilerin toplama kampına gönderilmelerinde sorumluğu olduğu kararını vermesine karşılık, muhtemel tazminat yolunu kapattı.

Hükümeti yanlışın sorumluluğunu kabul etmeye çağıran Fransız mahkemesi, sınır dışı edilenlerin maruz kaldıkları tutuklanma, gözaltında tutulma ve Nazilere teslim edilmelerinin o dönemki rejimin suçunu açık bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Tazminat konusunda ise Mahkeme, "Mağdur olan halk, gerekli kazancı o dönemden bu yana bu ülkede farklı yollardan elde etmişlerdir" gerekçesini gösterdi. İngiliz The Guardian gazetesinde de geniş yer alan habere göre, mahkeme kararı çok sayıda Fransız Musevi tarihçileri ve ülkede yaşayan Musevileri sevindirdi.

CİHAN