Finlandiya'da yaşayan göçmenler, yerel dili bilmelerine rağmen turist muamelesiyle karşılaşmak ve saygı görmek için İngilizce konuşuyor.

Durumdan rahatsız olduğunu belirten Finlandiya azınlıklar temsilcisi Johanna Suurpää, göçmenlerin kamusal hayatta Fince konuşmasına daha çok fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

Devlet kanalı YLE'ye demeç veren Suurpää, göçmenlerin günlük hayatta yaşadıkları sıkıntılarından birisinin de, Fince konuştukları zaman iyi hizmet alamamak olduğunu kaydetti. Suurpää, göçmenlerin bu yüzden Finceden vazgeçip, İngilizce konuşmaya başladıklarını ve böylece daha iyi hizmet aldıklarını anlattı. Finlandiyalı yetkili, göçmenlerin bazı restoranlar tarafından kabul edilmemesiyle ilgili her yıl yaklaşık 20 yasal şikâyet aldıklarını ifade etti.

Suurpää, birçok yabancının gayet iyi Fince konuştuğunu, ancak yerel halkın onların konuşmalarına aşina olmadığını dile getirdi."KİMSE BENİMLE FİNCE KONUŞMUYOR"

Finlandiya'da 10 yıldır yaşayan Cezayir kökenli Sifour Abdel Raouf ise Fince'yi gayet iyi konuşuyor olmasına rağmen, İngilizce'yi tercih ettiğini aktardı.

İngilizce konuştuğunda kendisine daha kibar davranıldığına inandığını düşünen Sifour, "İngilizce konuştuğumda benim turist olduğumu düşünüyorlar. Bu yüzden daha iyi servis alıyorum. Ancak Fince konuştuğumda benim sadece burada yaşayan yabancılardan biri olduğumu düşünüyorlar" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Fince konuşmayı da tercih edebileceğini vurgulayan Sifour, "Finlandiya'ya geldiğimde, Fince öğrenmek zorunda olduğumu söylediler. Ancak öğrendikten sonra kimse beni dinlemedi ya da benimle Fince konuşmadı" diye konuştu.

2007 yılı rakamlarına göre, Finlandiya'da 133 bin yabancı oturma hakkına sahip. Bu rakam toplam nüfusun yüzde 2,5'unu oluşturuyor.

CİHAN