TALABANİ'NİN PARTİSİ DAĞILIYOR MU

Resmi büyütmek için tıklayın
Irak'ın Kürt Kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Partisi Dağılmanın Eşiğinde.
Irak’ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin partisi dağılmanın eşiğinde.
Hafta sonunda, Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin politbürosundan beş kilit isim istifa etti.
Partinin hafta sonunda yaptığı ve Talabani’nin yardımcısı Kosrat Rasul’un başkanlık ettiği toplantıda, Rasul dahil, beş önemli isim parti ile yollarını ayırdı. Bu isimleri, parti genel Başkan Yardımcısı Kosrat Rasul, politbüro üyeleri Omar Sayid Ali, Jalal Jawhar, Osman Hajı Mahmud ve Mustafa Sayid Qadir.

NEDEN VASİYET MEKTUBU MU?
Talabani’nin partisindeki dağılmaya, bizzat Cumhurbaşkanı’nın oğlu Kubat Talabani’ye yazdığı bir mektubun yol açtığı öne sürülüyor.
Zeynep Gürcanlı YAZIYORİddialara göre, Talabani geçen yıl kalp spazmı geçirip Ürdün’e tedaviye gitmeden hemen önce, ABD’de Kuzey Irak Kürt yönetimini temsil eden oğlu Kubat’a bir mektup gönderdi. Mektupta, kendisine bir şey olması halinde, oğluna Mesut Barzani’ye “sığınmasını” tavsiye eden Talabani, aksi halde kendi partisine mensup kişilerin ailesinin üyelerini öldürebileceklerinden endişe ettiğini yazdı.
Uzun süredir varlığı konuşulan mektubun, gerçek olduğunun ortaya çıkması ve içeriğinin basına geçen hafta sızması üzerine ise, Talabani’nin partisinde adeta “isyan” çıktı.
DAHA ÖNCE DA “SALTANAT” İSTİFA GETİRMİŞTİ
Talabani’nin partisinde daha önce de kendilerini “Noşirvan” diye adlandıran bir grup topluca istifa etmiş, ancak Talabani partiyi son anda çöküşten kurtarmıştı.
Noşirvan grubunun ayrılmasına ise, Talabani’nin tüm aile üyelerini gerek Kuzey Irak’ta, gerekse Irak’ın yurtdışındaki kilit görevlerine ataması neden olmuştu. Noşirvan grubu Talabani’nin “saltanat kurduğunu” öne sürerek, partiden ayrılmıştı.
İŞTE TALABANİ SALTANATI
Yaklaşık iki yıl önce Talabani’nin partisinden ilk kopuşa neden olan “Talabani saltanatının” öne çıkan unsurları şöyle;
Celal Talabani- KYB Genel Sekreteri ve Irak Devlet Başkanı
Hero Talabani (Talabani’nin eşi)- Kürdsat televizyonunun Khak media grubunun sahibi
Kubat Talabani (Talabani’nin oğlu)- Irak Kürdistan bölgesel yönetiminin Washington temsilcisi
Bavel Talabani (Talabani’nin oğlu)- KYB özel kuvvetlerinin komutanı, KYB politbüro üyesi
Molla Bahtiyar (Talabani’nin dünürü-bavel’in kayınpederi)- KYB politbüro üyesi, Kuzey Irak Kürt yönetimindeki tüm derneklerden sorumlu olan “demokratik örgütler” yapılanması başkanı. Chawder gazetesi ve medya grubunun sahibi.
Shanaz Ibrahim Ahmed (Hero Talabani’nin kız kardeşi, Talabani’nin baldızı): KYB’nin İngiltere temsilcisi
Latif Rashid (Talabani’nin bacanağı, Shanaz İbrahim Ahmed’in kocası)- Irak federal hükümeti su bakanı
Hama Sabir (Hero Talabani’nin kızkardeşinin kocası, Talabani’nin diğer bacanağı)- Irak’ın Çin Büyükelçisi
Leloz İbrahim Ahmed (Hero Talabani’nin kızkardeşi, Talabani’nin baldızı)- Irak’ın AB nezdindeki temsilcisi
Asos Rashid (Shanaz İbrahim Ahmed’in oğlu-Talabani’nin yeğeni)- Irak’ın Cenevre-BM Büyükelçiliğinde görevli Bayaz Talabani- (Talabani’nin kuzeyi) Kuzey Irak Kürt yönetimi Maliye bakanı Ali Hama Salih Talabani (Talabani’nin yeğeni)- KYB politbüro üyesi
haberler.com