İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Avi Dichter, Gazze operasyonunun ardından İsrail'in "3 devletli bir çözüme gittiği" konusunda Yahudi liderleri uyardı. Amerikan Yahudi Kuruluşları'nın başkanlarının katıldığı bir toplantıda konuşan Dichter, "Geçen sene Hamas'ın Gazze'deki darbesinin hemen ardından iki halk için iki devletin çatışmaya çözüm olacağı yönünde fikir birliği vardı. Şimdi iki halk için üç devletli bir çözümden bahsediyoruz: Biri Ramallah'ta Mahmud Abbas ile diğeri de İsmail Haniye ve Hamas tarafından yönetilen Gazze'de" dedi.

Bunun İsrail için "en tehlikeli şey" olacağını ifade eden Dichter, İsrail'in bundan eninde sonunda kurtulmak için "akıllı, cesur ve kararlı olması gerektiğini" söyledi. Konuşmasında bölgedeki "diğer tehditlerden de" bahseden İsrailli bakan, İran'ın "Hamas ve Hizbullah'ı destekleyerek bölgeye son 20 yılda yeni bir gerçeklik getirdiğini" kaydetti. İran'ın nükleer çalışmaları konusunda asıl meselenin "İran'ın bir nükleer güç olup olmayacağını değil, ne zaman olacağının" olduğunu ifade eden Dichter, ABD ve AB gibi "süper güçleri de bu tehdidi karşılamaya" çağırdı.

Dichter konuşmasını, İsrail'in "Gazze'de silahlı bir düşmanın kurulacağı bir durumu kabul etmemeye kararlı olması gerektiğini" söyleyerek bitirdi: "Bu ne bir ay da ne de bir yılda olmamalıdır. 3 bin 300 yıllık bir halk olarak ve 60 yıllık bir İsrail olarak, yıllar sürse bile Mısır ve İsrail arasında askerî bir varlığı kabul etmemize imkan yok."

CİHAN