OBAMA'DAN IRAK ÖZÜRÜ BEKLİYOR


Nobel Barış Ödülü Sahibi Güney Afrikalı Eski Piskopos Desmond Tutu, ABD Başkanı Barack Obama'nın, 'Irak İşgali İçin Özür Dilemesinin Harika Olacağını' Belirtti.
Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı eski piskopos Desmond Tutu, Başkanı Barack Obama'nın, ''Irak işgali için özür dilemesinin harika olacağını'' belirtti. BBC için bir makale yazan Tutu, Obama'nın seçilmesini ''bütün dünyayı, değişikliğin mümkün olduğu umuduyla doldurup, çığır açan bir olay'' olarak nitelendirdi. Tutu, ''ABD Başkanı, ABD öncülüğündeki Irak işgali nedeniyle Amerikan halkı adına özür dileyebilse harika olur'' ifadesini kullandı.


Desmond Tutu, Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a, köprüleri kurmak ve ne söylediklerini dinlemek için diğer ülkelere hemen ulaşmaları çağrısında bulundu. Kasım seçiminin Amerika'nın imajını değiştirdiğini belirten Tutu, ''Bush yönetimi, dünyanın her yerindeki insanları kızdırdı. Kabadayı tavır dünyamızı kutuplaştırdı'' yorumunu yaptı. Tutu, İngiltere'nin ABD ile ''teröre karşı savaşta'' yakın işbirliğini de eleştirdi ve Obama'nın Afrika diktatörlerine karşı sert olması için dua ettiğini belirtti.

(Anadolu Ajansı)