Radio Liberty'nin Ermenistan bölümünün "Türkiye Ermenistan'la yakınlaşmak için Dağlık Karabağ şartından vazgeçti" haberi üzerine Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin konu ile ilgili görüşlerinde bir değişme gözlemlenmediğini açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Bölümü Şefi hazar İbrahimov, Karabağ problemi konusunda Türkiye'nin tutumunda bir değişiklik görmediklerini söyledi. İbrahimov, "Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusundaki görüşlerinde bir değişlik görmüyoruz." dedi.

İbrahimov, Başbakan Recep Tayyib Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Ankara'da bir basın toplantısında yaptığı konuşmasını hatırlatarak, bu Türkiye'nin Karabağ konusundaki tutumunu gösteriyor. Azeri yetkili, "Başbakanın ortaya koyduğu tutum Türkiye devletinin görüşüdür." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'a, geçtiğimiz günlerlerde Azerbaycan'da bazı gazetelerde Türkiye'nin Karabağ sorunu ile ilgili politikalarında bir değişiklik olduğu yorumları sorulmuştu. Erdoğan, "Karabağ konusunda Azerbaycan'ın resmi görüşüyle bizim görüşümüz arasında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Biz görüşlerimizi bu noktada zaten beraber olgunlaştırmışız bu güne kadar ve aynı istikamette sürdürmekteyiz. Bütün bunlar saptırmadır. Tamamen Azerbaycan'ın kendi içindeki muhalif grupların öyle zannediyorum ki iç politikaya yönelik yaklaşım tarzlarıdır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Oradaki resmi görüş neyse biz o görüşü zaten paylaşmış bir ülkeyiz ve bugüne kadar da bunun arkasında durduk. Ve aynı istikamette süreci devam ettirmekteyiz. Karabağ noktasında BM açısından da Azerbaycan'ın haklılığı bellidir." diye cevap vermişti.

'Radio Liberty'nin Ermenistan servisi Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmek için Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtulması yönündeki şartından vazgeçtiğini iddia etmişti. Bu iddia Azeri basınında geniş yankı bulmuştu.

CİHAN