ALMANYA ALKOLİZME TESLİM


Almanya'da, Aşırı Alkol Almaktan Dolayı Hastanelik Olan Çocuk Yaştaki Genç Oranı Son Yıllarda İki Katından Fazla Oranda Arttı.
Almanya'da, aşırı alkol almaktan dolayı hastanelik olan çocuk yaştaki genç oranı son yıllarda iki katından fazla oranda arttı. İstatistiklere göre özellikle genç kızlarda da alkolizm hızla artıyor. Alkol konusunda yaş sınırı dışında başka hiçbir sınır bulunmayan Almanya'da, söz konusu gidişat politikacı ve sosyologları düşündürüyor. Öte yandan Almanya'da, alkol konusundaki 18 yaş sınırını da tamamen ihlal ediliyor. İstatistiklere göre Almanya'da gençlerin alkolle ilk tanışma yaşı genellikle 14.
Bütün bu gelişmeler karşışında uzmanlar bir an önce sert tedbir alınması çağrısı yapıyor. Hür Demokrat Parti (FDP) Sağlık uzmanı Stefan Romberg, gençlerin alkol tüketimindeki bu patlamaya karşı sert tedbirler alınmasını istedi. Henüz reşit olmayan gençlerin korunması için daha fazla kontrol çağrısı yapan Romberg, "Polis ve Düzen Dairesi memurları, alkol almış gençleri daha sert ve kapsamlı bir şekilde kontrole tabi tutmalı. Aynı anda lokanta, restorant ve içki satan dükkanlar, yaşı tutmayan gençlere alkol satıp satmadıkları konusunda sürekli denetime tabi tutulmalı" dedi. İstatistiklere göre Almanya'da reşit olmayan yaştaki gençlerin alkol tüketimi korkutucu boyutlarda. Federal Sağlık Araştırmalar Merkezi'nin 2008 yılının Kasım ayında yaptığı araştırmaya göre; Almanya'daki 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 17,4'ü haftada en az bir kez alkol içiyor. Bu oran erkeklerde yüzde 21,8'i buluyor. Araştırmaya katılan her beş gençten biri son 30 günde en az bir kere içtiğini açıklıyor.
Diğer yandan "Avrupalı öğrencilerde alkol, uyuşturucu ve diğer maddeler" araştırmasında ise Almanya'da ortaokul anlamına gelen 9 ve 10 sınıflardaki geneçlerin üçte ikisinin düzenli olarak bira içtiğini ortaya koydu. Bu gençlerin yarısı ise tamamen "Alkolik" tanımının kapsamına girecek şekilde alkol bağımlısı. Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Kriminal Dairesi'nin açıkladığı istatistiklerde iç karartıcı. Buna göre eyalette 5 binden fazla akut içici tehşisi konmuş alkol bağımlısı genç, alkol koması yüzünden hastaneye kaldırıldı. Bu konuda 2000 yılındaki rakamlara göre artış ise yüzde 170'i buldu. Uyuşturucu Maddelerle Mücadeleden Sorumlu Bakanlığın hesaplamalarına göre ise 2007 yılında, 10 ile 15 yaşlar arasında alkolden zerihlenme nedeniyle tedaviye tabi tutulan gençlerde ilk kez kızlar erkekleri geçti. Sağlık kasası ise, 2008 yılında NRW eyaletinde 12 ile 14 yaş arası 3 bin 100 çocuğun aşırı alkol almaktan dolayı hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Bu ise bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artış anlamına geliyor. FDP'li politikacı Romberg, alkolizmin özellikle gençlerde sağlık açısından büyük bir risk olduğunu vurguluyor. Alkol alan genç oranın son yıllarda ikiye katladığını vurgu yapan Romberg, buna karşı zaten mevcut olan yasa ve düzenlemelerin daha iyi işletilmesi ve yeni bir kampanya başlatılması çağrısı yaptı ve ebeveynlerinde yardımını istedi. (CİHAN)