HÜKÜMETİ AŞIRICILAR KURACAKİsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Hükümeti Kurma Görevini Bu Aybaşında Gerçekleştirilen Parlamento Seçimlerinde İkinci Olan Likud Partisi Lideri Benjamin Netanyahu'ya Verdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, hükümeti kurma görevini bu aybaşında gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde ikinci olan Likud Partisi lideri Benjamin Netanyahu'ya verdi. Netanyahu, 10 Şubat'ta gerçekleştirilen seçimlerde 28 sandalye kazanan Tzipi Livni'nin Kadima Partisi'nin ardından 27 sandalye elde ederek ikinci olmuştu. Ancak seçimlerde sürpriz bir şekilde üçüncü olan aşırı sağcı İsrail Evimiz Partisi'nin lideri Avigdor Lieberman, dün Netanyahu'yu desteklediğini açıklamıştı.

Netanyahu'nun hükümeti kurmak için 6 haftası bulunuyor. Netanyahu'nun sağ partilerden oluşan mı yoksa geniş kapsamlı bir hükümet mi kuracağı ise merakla bekleniyor. Lieberman, dün yaptığı açıklamada geniş katılımlı bir hükümet kurması halinde Likud liderini destekleyeceklerini açıklamıştı.
1990'lı yıllarda başbakanlık yapan Netanyahu'nun bu saatlerde görevi almak için Şimon Peres ile görüşmesi bekleniyor. İsrail yasalarına göre Peres'in hükümeti kurma görevini verdiği kişinin, kabineyi oluşturmak için 42 günü bulunuyor. Geleneksel olarak Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevin en çok oyu olan partiye veriyor. Ancak bunu yapması için yasal bir zorunluluk bulunmuyor. Peres'in bir seçim yapmak için 25 Şubat'a kadar vakti bulunuyordu.
10 Şubat'taki seçimlerde Kadima 28, Likud 27, Evimiz İsrail ise 15 sandalye kazanmıştı. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin ortaklarından İşçi Partisi ise 13 sandalye ile dördüncü olabilmişti. Bu durum Kadima için seçimlerdeki en büyük darbe olarak değerlendirilirken, İşçi Partisi Başkanı Ehud Barak da seçim sonrası yaptığı bir açıklamada "Resim açık, muhalefet olacağız." demişti.
Seçimlerde 15 sandalye kazanarak hükümet kurma çalışmalarında kilit bir role sahip olan İsrail Evimiz Partisi, beklenmedik bir şekilde seçim döneminde Filistinlilere barış karşılığında toprak verilebileceğini destekleyerek, kafalarda karışıklığa sebep olmuştu.
Öte yandan Şimon Peres, dün Livni ve Netanyahu ile ayrı ayrı bir görüşme gerçekleştirmişti. Peres ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Tzipi Livni ise görüşlerinin değişmediğini ve kendisi başbakan olmadığı müddetçe Likud Partisi ile koalisyon kurmayacağını açıklamıştı. Livni, muhalefet olmaya da hazır olduklarını belirtmişti.

İSRAİL'DE KOALİSYON SEÇENEKLERİ
Benjamin Netanyahu'nun hükümeti kurma görevi almasının ardından İsrail'de kurulacak koalisyon hükümeti için birçok seçenek bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:
- Netanyahu'nun önderliğinde 120 sandalyeli İsrail Parlamentosu Knesset'in, 70 üyesine sahip olan bir birlik hükümeti. 27 üyeli Likud, 28 üyeli Kadima ve 15 üyeli İsrail Evimiz'in bulunduğu bu koalisyona az sayıda milletvekiline sahip sağ partilerin katılmasıyla bu rakam 95'e kadar da çıkabilir. Ancak bu koalisyona karşı çıkanlar, koalisyon üyelerinin çatışan görüşmelerinden dolayı barış çabalarının sekteye uğrayabileceğini düşünüyor. Koalisyona destek verenler ise barış görüşmeleri için parametrelerin partiler arasında anlaşmayla belirlenebileceğini belirtiyor.

- İkinci bir seçenek ise toplam 65 sandalyenin bulunacağı, Likud'un sağ partilerle oluşturacağı bir koalisyon olabilir. Ancak bölgede toprak karşılığında barış fikrine karşı çıkanların oluşturacağı bu koalisyon, bölgede barış isteyen ABD Başkanı Barack Obama ile uyuşmazlık yaşayabilir.
Netanyahu'nun koalisyonu kurmada başarısız olması halinde ise bu görev bu kez Kadima lideri Tzipi Livni'ye verilebilir. Livni'nin önündeki ilk seçenek ise Netanyahu'nun ilk koalisyon seçeneği ile aynı. Kadima, Likud ve İsrail Evimiz'den oluşan 70 sandalyeli bir koalisyon kurulabilir. Ancak Livni, bu koalisyonda İsrail Evimiz yerine 13 sandalye kazanan İşçi Partisi'ni de koalisyona dahil edebilir. Bu durumda 68 sandalye ile parlamentoda çoğunluk yine sağlanmış olur. Tzipi Livni için bir diğer seçenek ise Livni ve Netanyahu'nun dönüşümlü olarak başbakan oldukları bir koalisyon hükümeti olabilir. Bu tür bir koalisyon İsrail'de 1980'li yıllarda denenmişti. Ardı ardına gelen Likud önderliğindeki ve İşçi Partisi önderliğindeki hükümetler, 3 haneli enflasyonu düşürmekte başarılı olmuş ve İsrail askerlerinin Lübnan'ın güneyinde çekilmesini başlatmıştı. Ancak Netanyahu Livni ile başbakanlığı paylaşmaya sıcak bakmadığını açıkladı. Livni de Netanyahu'nun başbakan olduğu bir koalisyonda yer almayacağını söyledi. (CİHAN)