ABD KIBRIS'TA SUSTU ÇÜNKÜ...


Danimarkalı Tarihçi Jan Asmussen, "Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'ne Göre Yunanistan'dan Daha Önemli Bir Müttefik Olduğu İçin Kıbrıs'ın Bölünmesine Karşı Çıkılmadı" Yorumunu Yaptı.

Londra'da Kıbrıs üzerine yazdığı yeni 'Kıbrıs Savaş Halinde' kitabının tanıtımını yapan Danimarkalı tarihçi Jan Asmussen, « Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'ne göre Yunanistan'dan daha önemli bir müttefik olduğu için Kıbrıs'ın bölünmesine karşı çıkılmadı" yorumunu yaptı. Rum gençlerin ve gazetecilerin de katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Asmussen, Kıbrıs'ta neredeyse herkesin tarihçi olduğunu ve genel görüşün ise Kıbrıs'ın dış güçler tarafından bölündüğüne inanıldığını söyledi.

Asmussen, tarihçiler arasında, Türkiye'nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, Güney Rum Kesimi'nde iktidarda olan darbe yanlısı Makarius'un ABD tarafından sevilmediği gerekçesiyle, adanın entrika ile bölündüğü görüşünün hakim olduğunu anlattı.
Yaptığı tüm araştırmalarda, adanın ABD ya da İngiltere tarafından bilerek bölündüğüne dair bir kanıt olmadığını belirten Asmussen, Kıbrıs Barış Harekatı döneminde ABD Başkanı olan Henry Kissinger'in bütün telefon konuşmalarını gözden geçirdiğini ve Washington-Londra-Ankara-Atina hattında geçen telefon trafiğinin herhangi bir komploya yer bırakmadığını anlattı.
"Bütün bunlara rağmen ABD bu bölünmeyi isteseydi önleyebilirdi" diyen Danimarkalı tarihçi, Türkiye'nin Yunanistan'a göre daha önemli bir NATO üyesi olduğu için bu harekata engel olunamadığını vurguladı.
Asmussen, Kıbrıs'ta bir çözüm olasılığıyla ilgili soruya ise, her iki tarafta da basın yayın organlarının on yıllarca sürdürdükleri anlayışta bir değişiklik olmadığını, iki tarafın liderleri arasında devam eden görüşmelerin sonucunu kimsenin tahmin edemeyeceğini kaydetti. Asmussen, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde ders verdiğini, ancak bunun kendisinin yanlı olduğunu düşündürmemesi gerektiğini açıkladı.
(CİHAN)