RUSYA, İŞSİZ KALAN GÖÇMENLERİN ÜLKEYİ TERK ETMESİNİ İSTİYOR

Rusya Küresel Kriz Nedeniyle İşsiz Kalan Göçmenlerin Kendi Ülkelerine Dönmelerini İstedi. Rus Yetkililer, Göçmenlerin Topluma Adaptasyon Olmaları Gerektiğini Kaydederek, Ülkede Etnik Yerleşim Mekanlarının Olmaması İçin Mücadele Edeceklerini Açıkladı.

Rusya küresel kriz nedeniyle işsiz kalan göçmenlerin kendi ülkelerine dönmelerini istedi. Rus yetkililer, göçmenlerin topluma adaptasyon olmaları gerektiğini kaydederek, ülkede etnik yerleşim mekanlarının olmaması için mücadele edeceklerini açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Jukov, Rus Göçmen Federal Servisi (FMS) yetkilileriyle bir araya gelerek ülkede bulunan yabancı işçilerle ilgili önemli kararları açıkladı. Jukov, küresel mali kriz nedeniyle işsiz kalan göçmenlerin hemen memleketlerine gönderilmesini istedi. Jukov, "Çok sayıda çalışan yabancı işçinin işini kaybetmesi durumuna hazır olmamız lazım. Onların burada çene çalmamaları için hemen evlerine gönderilmesi gerekiyor. Bir çok yabancı işçinin dönüş için bilet parası yok. İçişleri Bakanlığı ve Göçmen Federal Servisi yabancı işçilerin sınırdaşı edilmeleri için hazır olmaları gerekiyor." dedi.
Rus Göçmen Federal Servisi Başkanı Konstantin Romodanovski ise tüm göçmen dairelerine talimat vererek, garlara, pazaryerlerine ve inşaat alanlarına operasyon yapılarak gerekli izin belgesi olmayan kaçak işçilerin ortaya çıkarılmasını talep etti. Romodanovski, ayrıca göçmenlerin topluma adapte olmaları gerektiğini belirterek, ülkede etnik yerleşim mekanlarının da oluşmasına izin vermeyeceklerini söyledi. (CİHAN)