GAZPROM TACİKİSTAN'DA DOĞAL GAZ ARAYACAK

Rus Doğal Gaz Devi "Gazprom" Tacikistan'da Kapsamlı Doğal Gaz Arama Çalışmaları Yapacak.

Rus doğal gaz devi "Gazprom" Tacikistan'da kapsamlı doğal gaz arama çalışmaları yapacak.
"Gazprom Zarubejneftegaz" Şirketi'nin Tacikistan basın sözcüsü Ekaterina Kocevnikova basına yaptığı açıklamada, iki ülkenin ilgili birimleri arasında yapılan görüşmede, Gazprom'un Tacikistan'da kapsamlı doğal gaz arama çalışmalarında bulunmasına karar verildiğini söyledi. Bu çerçevede "Gazprom Zarubejneftegaz", Tacikistan'ın Sarıkamış, Sargocon ve Rengan bölgelerinde arama çalışmalarında bulunacak. İki ülkenin ilgili birimlerinin üzerinde mutabakata vardığı doğal gaz aramaya yönelik sismik ve jeolojik çalışmalarının Mayıs ve Haziran aylarında yapılması öngörülüyor. Bilahare yapılacak sondaj çalışmalarına ise 2009 sonuna kadar başlanması bekleniyor.

Tarafların yeni işbirliği çalışmaları konusunda mutabakata varmaları üzerine Gazprom'un arama çalışmalarında kullanmak üzere Tacikistan'a teknik donanım göndermeye başladı. Sondaj çalışmalarının yapılması beklenen yerlerdeki doğal gazın 5,5 ile 7 km arasında değişen derinliklerde olduğu belirtiliyor.
Sondaj çalışmalarının yapılması beklenen alanlardaki toplam doğal gaz rezervinin 70 ile 80 milyar metreküp arasında değiştiği dile getiriliyor. Tacikistan'ın tahmini doğal gaz rezervinin ise 3 trilyon metreküp dolayında olduğu belirtiliyor.
Gazprom tarafından planlanan doğalgaz arama çalışmaları iki ülke arasında 15 Haziran 2008'de imzalanan "jeolojik ve sismik arama çalışmaları anlaşması" kapsamında yapılacak. (CİHAN)