"ERDOĞAN MEDYAYI SUSTURAN PUTİN'E BENZİYOR"


Wall Street Journal Gazetesi, Doğan Yayın Holding'e 600 Milyon Dolarlık Vergi Cezasını, "Ortadoğu'daki Tek Müslüman Demokrasinin Erozyona Uğrayacağı Korkusu Arttı" Şeklinde Değerlendirdi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Doğan Yayın Holding’e 600 milyon dolarlık vergi cezasını, "Ortadoğu’daki tek Müslüman demokrasinin erozyona uğrayacağı korkusu arttı" şeklinde değerlendirdi. Haberde, "Erdoğan, Rusya’da Media-Most’u yok eden Putin’e benzetiliyor" yorumuna yer verildi. DÜNYANIN en etkili finans gazetelerinden The Wall Street Journal (WSJ), Doğan Yayın Holding’e kesilen 600 milyon dolarlık vergi cezasına geniş yer vererek, "Türkiye’nin lider medya patronu ile ülkenin İslami renkteki hükümeti arasındaki sert düşmanlık keskin bir şekilde arttı. Eleştirilere gösterilen hoşgörüsüzlük, laik elitler arasında Ortadoğu’daki tek Müslüman demokrasinin erozyona uğraması korkuları arttı" ifadelerini kullandı. WSJ, Aydın Doğan’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirenleri susturmaya çalışmakla suçladığını belirterek, "Sakin ve sessiz bir Türkiye yaratmaya çalışıyor. Tüm bunların temelinde siyaset var" sözlerini aktardı. Gazete, Aydın Doğan’ın vergi ödemekten kaçındıkları iddialarını reddettiğini ve getirilen cezayı temyiz edeceklerini belirttiğini de vurguladı. Muhalif politikacıların, bağımsız-basın örgütlerinin hükümeti kınadığını aktaran The Wall Street Journal’daki (WSJ) şu ifadeler dikkat çekti: "Erdoğan’a yöneltilen eleştiriler arasında, ’bağımsız medya grubu Media-Most’ı yok eden ve diğer bazı kritik sesleri vergi müfettişleri kullanılarak susturan Rusya lideri Vladimir Putin’in taktiklerini kullanmak’ da var. Buna karşın, Türkiye özgür medya açısından, Rusya’dan çok daha ileride ve daha açık bir topluma sahip."

Özgür medyayı kabul edemiyor
WSJ, Aydın Doğan’ı ’Türkiye’nin laik sisteminin bir direği’ olarak nitelendirdi ve Doğan’ın başlarda iktidardaki parti, AKP’nin, özellikle Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik hedefi olmak üzere, birçok politikasını desteklediğini ancak Erdoğan’ın değiştiğini ve Türkiye’yi daha açık ve hoşgörülü hale getirmek için ilk başta gösterdiği çabaları bıraktığını söylediğini aktardı. WSJ, Aydın Doğan’ın şu sözlerine yer verdi: "Sayın Erdoğan, iktidara demokrasiyi kullanarak geldi. Kendisi demokrasinin bir ürünüdür, ancak demokrasiyi sadece kendisi için kabul edebiliyor. Özgür medya gibi demokrasinin yan unsurlarını kabul edemiyor."
WSJ, AKP Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli’nin ise şirketin rutin bir vergi incelemesine tabi tutulduğunu söylediğini aktardı. Başbakan bizi susturmak istiyor WSJ Gazetesi, Aydın Doğan’ın yedi şirketinin hálá vergi müfettişlerince incelendiğini hatırlatarak şunları yazdı: "Aydın Doğan, hükümet ile ilişkilerin, medya kuruluşlarınca, Başbakan’ın çocuklarının işleri ve Deniz Fener olayına ilişkin haberlerin yayınlanmasından sonra olumsuz etkilendiğini anlattı. Doğan, Başbakan için ’Bunlara tahammül edemedi ve bizi susturmak istedi. Susmayı reddettik. Hükümet ile durum kontrol dışına çıktı. Tüm işlerimiz bürokrasiye takıldı. Her şey gecikiyor’ diye konuştu.Aydın Doğan, Başbakan Erdoğan’ın Doğan gazetelerine ’boykot’ çağrısının satışlarını artırdığını ancak Erdoğan’ın öfkesinin şirketlerine ’X notu’ verilmesine neden olduğunu, bunun iş yapmayı zorlaştırdığını belirtti."haberler.com