Bangladeş'te daha yüksek maaş talep eden sınır muhafızlarının karargahında isyan çıktı. Duruma müdahale eden ordu ile isyancılar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Hastane kaynakları, şu ana kadar 1 kişinin öldüğünü ve 8 kişinin yaralandığını bildirdi. Başkent Dakka'nın Pilkhana bölgesindeki Tüfekli Birlikler sınır muhafızlarının, yoğun alışveriş merkezleri, okullar ve evlerin bulunduğu bölgede yer alan karargahlarında ateş açtığı, havantopu patlaması seslerinin geldiği belirtildi.

BBC'nin haberine göre, polis güçleriyle paramiliter askerler arasında çatışmalar sürüyor. İsyancı güçlerin sözcüsü Seccad Haydar, ordudan durumu çözmesinin istendiğini kaydetti.

Dakka hükümeti de yazılı açıklama yaparak, isyancılardan silahlarını bırakmalarını ve kışlalarına geri dönmelerini istedi. Bangladeş ordusundan Albay Rezaur Rahman, askerlerin başkentte güvenliği sağlamak için harekete geçtiğini kaydetti.

Yerel basın, sınır muhafızlarının kışlalarından çıkarak subayların toplandığı konferans salonunu ele geçirdiklerini, daha iyi bir maaş ve daha iyi olanaklar talep eden sloganlar attıklarını vurguladı.

CİHAN