Hamas'ın Şam'da sürgün yaşayan siyasî lideri Halid Meşal, dün akşam Rusya'nın Şam Büyükelçisi Sergei Kiprichenko'le görüştü. Rus Büyükelçinin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Hamas'a gönderdiği mektubu Meşal'e teslim ettiği belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi internet sitesinde yer alan habere göre Kiprichenko ile Meşal arasında yapılan görüşmede bölgedeki son gelişmeler, ateşkes ve Filistin içi diyalogun gündeme geldiği ifade edildi. Rus Büyükelçi Kiprichenko'nun, Rusya ile Hamas arasındaki ilişkilerin sağlam olduğunu vurguladığı belirtildi.

Görüşme ile ilgili bir açıklama yapan Halid Meşal de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un çabalarını takdir ettiklerini belirterek, Hamas'ın da bölgedeki sorunlarla ilgili Rusya'nın ortaya koyduğu çabaları önemsediğini söyledi.

Hamas'ın Siyasi Birim üyesi Muhammed Nasr da Lavrov'un mektubunun Filistin davasına yönelik olumlu mesajlar içerdiğini ve şu anda Filistin sahasında gündemde olan önemli konularla ilgili Rusya'nın tavır ve bakış açısını yansıttığını aktardı.

CİHAN