Belçika'nın Fransız bölgesindeki dağların eteklerinde bulunan ve 'Türk köyü' olarak adlandırılan Faymonville köyü her sene gerçekleştirdiği karnavalda renkli görüntülere sahne oldu. Çevre ülkelerden Belçika'ya gelen yüzlerce Türk'ün izlediği gösterilerde Belçikalılar tarafından taşınan Türk bayrakları gösteriye ayrı bir güzellik kattı.

Her yıl şubat ayının son haftasında gerçekleşen karnavala ilgi giderek artıyor. Köy sakinleri özellikle Türklerin ilgisinin arttığını gördükçe, Türk bayraklarına daha fazla sarılıyor. Karnaval geçidinin en başında Türk bayrağı taşıyan süvarilerle başlaması ise ayrı bir gurur kaynağı oluyor. Ardından komşu köylerin farklı ülkeleri temsil eden geçitleri gerçekleşiyor.

Yaklaşık 100 haneden oluşan ve bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün her köşesinde bir Türk bayrağı görmek mümkün. Türk bayrağını taşımakla yetinmeyen köylüler fes gibi aksesuarlar kullanarak Türklere daha da çok benzemeye çalışıyor.

Faymonville köyünün "Türk köyü" olarak adlandırılmasıyla alakalı olarakt çeşitli rivayetler var. Ancak bunlardan en güçlüsü 16. ve 17. yüzyıllarda gerçekleştiği düşünülen rivayet olarak gözüküyor. Rivayete göre zamanın kilise yönetcilerinin aldığı karar üzerine Osmanlı'ya karşı başlatılan haçlı seferlerine destek amacıyla para yardımı istenir. Ancak Faymonville köyü sakinleri bu talebi reddeder ve yardım etmezler. Böyle bir davranış karşısında kilise yönetimi Faymonville köyünde yaşayanları Osmanlı ve Türk hayranı olarak tanımlayıp, hainler köyü diye ilan eder. Faymonville köyü ise bu yakıştırmadan dolayı şeref duyduklarını, Türk lakabını seve seve taşıyacaklarını söyler.

CİHAN