Slovenya ile Hırvatistan başbakanları, Zagreb'in Avrupa Birliği (AB) sürecini sekteye uğratan sınır problemini görüşmek için bir araya geldi. İki liderin görüşmesinden sonuç çıkmadı.

Slovenya Başbakanı Borut Pahor ile Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader'in görüşmesi 1 saat kadar sürdü. Pahor, sorunun çözümü için AB Komisyonu'nun yardımına sıcak bakarken Sanader adres olarak Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nı gösterdi. Pahor, "Sınır problemi çözülmediği sürece Slovenya, müzakerelere yönelik vetosunu kaldırmayacak." dedi. Pahor, bu görüşmenin bile "ileri bir adım" olduğunu belirterek üst düzey görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

Slovenya ile Hırvatistan, Piran Körfezi'nin nasıl paylaşılacağı konusunda 18 yıldır anlaşmazlık yaşıyor. Bu sınır anlaşmazlığı, Slovenya'nın, komşusu Hırvatistan'ın AB'ye üyelik görüşmelerini bloke etmesine yol açmıştı. Hırvatistan, sınırın körfezin tam ortasından geçmesi gerektiğini savunuyor. Slovenya ise, bunun Sloven gemilerinin uluslararası sulara doğrudan ulaşmasını engelleyeceğini söylüyor.

Hırvatistan Başbakanı Sanader, sınır probleminin iki ülke arasında bir sorun olduğunu belirterek AB ile devam eden müzakerelerin bir parçası olmaması gerektiğini vurguladı. Sanader, "Sorunun en kısa zamanda çözülmesini istiyoruz. AB müzakereleri için bir şart olamaz. En iyi çözüm Adalet Divanı." diye konuştu. Hırvat lider, ortak komisyonun bir kere daha görüşmesini istedi.

CİHAN