CEZAEVİNDE ESKİ BİR MİLYARDERBir Zamanlar Rusya'nın En Zengin Adamıydı.

Bir zamanlar Rusya'nın en zengin adamıydı. 1990'larda 15 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin adamıydı. Ama Rusya'nın ilk oligarkı, Yukos pertol şirketinin eski sahibi, 5 yıldır tutulduğu Sibirya'daki cezaevinden Moskova'ya getirildi.
Putin'in hışmına uğrayan adam Rusya'nın bir zamanlar en zengin iş adamı olan Yukos petrol şirketinin eski Başkanı Mihail Hadarkovski, 2003'ten beri tutulduğu Sibirya'daki cezaevinden önceki gün Moskova'ya nakledildi.

Sovyetler'in çöküşünden sonra, bir banka kuran, daha sonra ihaleye çıkan Yukos petrol şirketini alarak 15 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin adamı olan "ilk Rus oligark" Hadarkovski, her ne kadar yolsuzluk, vergi kaçırmak ve zimmete para geçirmekle suçlansa da, Rusya'da yaygın kanıya göre o, "Putin iktidarının hışmına uğrayan kişi".
Rusya'nın şimdiki Başbakanı olan Putin'in, Devlet Başkanlığı döneminde, tüm diğer partilere maddi destek veren Hadarkovski, ayrıca ülkenin önde gelen yayın organlarından Moskovskiye Novosti gazetesini almıştı. Moskovskiye Novosti gazetesi ise iktidara sert muhalefetiyle daha da etkin olmuştu.
Yolsuzlukla suçlanan Hadarkovski, Ekim 2003'te Sibirya'da, özel uçağına FSB timleri (iç istihbarat timleri) tarafından yapılan bir baskınla gözaltına alınmıştı.
Hadarkovski, 5 yıldan beri Sibirya'nın ucra köşelerinden birinde bulunan "gulag" diye bilinen bir cezaevinde insanlık dışı şartlarda tutuluyor.
Rus haber ajansları, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma suçlarından 8 yıl hapis cezasına mahkum olan Hadarkovski ve kendisiyle aynı cezaevinde bulunan ortağı Platon Lebedev'in, Moskova'da haklarında açılan yeni davanın duruşmalarına katılabilmeleri için geçen pazar günü başkente getirildiğini duyurdu.
Hadarkovski ile Lebedev hakkında Moskova'da açılan zimmete para geçirme ve hırsızlık davasının ilk duruşması 3 Martta yapılacak. Mahkemenin önce Sibirya'dan video yayını aracılığıyla yapılacağı açıklanmış, ancak Hadarkovski ve Lebedev'in avukatlarının itirazı sonucu mahkumların Moskova'ya getirilmesi kararı alınmıştı. Rusya'nın en zengin iş adamıyken 2003 yılında gözaltına alınan Hadarkovski'nin Yukos adlı petrol şirketi, onun ceza evine girmesinden sonra dağılmış, ana mal varlıkları da devlete ait petrol şirketi Rosneft tarafından satın alınmıştı.haberler.com