TÜRKİYE'DE ÖZGÜRLÜKLER KISITLI, İŞKENCE SÜRÜYORDışişleri Bakanlığı'nın Son "İnsan Hakları" Raporunda, Türkiye'de İfade ve Basın Özgürlüğünün Kısıtlı Olduğu ve İşkencenin Sürdüğü Belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son "insan hakları" raporunda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün kısıtlı olduğu ve işkencenin sürdüğü belirtildi.
Raporda, Türkiye’deki adli yapılanmanın "zaman zaman etkilere açık" olduğu görüşüne yer verildi. ABD raporunda, yasalara rağmen, ifade ve basın özgürlüğüne hükümet tarafından kısıtlama getirildiği belirtildi ve "Üst düzeyli bazı hükümet yetkilileri basını sertçe eleştiren açıklamalar yaptı" denildi. Bazı dinler ile, siyasi ve etnik görüşlere sempati gösteren ifadelere yönelik baskı riski bulunduğu kaydedildi. Savcıların açtıkları davalarla, yazarlar, gazeteciler ve siyasi figürleri hayatlarından bezdirdiği belirtildi. Gazetecilere yapılan baskı ve verilen cezaların detayları ile sıralandığı raporda, Hürriyet muhabiri Sebati Karakurt ve yazı işleri müdürleri Necdet Tatlıcan ile Hasan Kılıç’a yayınlanan bir röportajdan dolayı bin gün hapis cezası verildiği, cezaların daha sonra 40 bin liraya çevrildiğine dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı raporda, Ergenekon davası da oldukça geniş yer alırken, 14 Temmuz’da sunulan iddianamede 90 kişi yer alırken 20 Ekim’de başlayan davada 86 kişinin adının yer aldığı, medyanın ve hükümeti eleştiren grupların bu davanın siyasi amaç taşıdığını ileri sürdüğü ve pek çok kişinin herhangi bir suçlama olmadığı halde 14 Temmuz’da sunulan iddianame öncesinde tutuklu olarak hapse konduğu ifade ediliyor.


haberler.com