Norveç Meclisi, bayan polislerin başörtüsü kullanabileceği yönünde aldığı kararı, aşırı sağ partilerin yoğun eleştirileri sonucu şimdilik askıya aldı.

Cezayir asıllı Keltoum Hasnaoui'nin Emniyet Müdürlüğü'ne "üniformalı olarak başörtüsü kullanmak istediği" şeklinde başvurusu sonucu meclisin gündemine gelen ve kabul edilen uygulama, aşırı sağ parti Gelişim Partisi (FrP) tarafından yapılan yoğun eleştiriler sonucu askıya alındı. Bu durum, konuyu meclis gündemine getiren ve destekleyici olan Adalet Bakanı Knut Storberget ve ekibini zor durumda bıraktı. Yaptığı açıklamada Storberget, "Bugün, meclis olarak önerilen değişikliklerin uygulamaya konulmayacağı şeklinde karar aldık" şeklinde basın açıklaması yapmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun tartışmalar sonucu hükümet, "polislerin başörtüsü kullanabileceği" şeklinde aldığı kararı askıya aldı. Başbakan Jens Stoltenberg, bu konudaki şahsi düşüncesinin başörtüsünün üniformalı mesleklerde de serbest olması yönünde belirtmesine rağmen halkın buna tam hazır olmadığını düşündüklerinden dolayı bu konuyu şimdilik askıya aldıklarını açıkladı. Ülkedeki azınlık gruplara, özellikle de Müslümanlara karşı takındığı sert söylemleriyle bilinen Gelişim Partisi (FrP) Genel Başkanı Siv Jensen, başörtüsünün üniforma gerektiren mesleklerde kesinlikle yasak olmasını isteyen grubun başını çekiyor. Norveç'in "İslamlaşma" tehdidi altında olduğunu iddia eden Jensen, başörtüsünün emniyet güçlerinde serbest olmasıyla toplumda bir çatışma oluşturacağını savunuyor.

Norveç gündeminde tartışmalara sebebiyet veren olay polis olmak isteyen Cezayir asıllı Keltoum Hasnaoui'nin Polis Kolejine başörtülü olarak polislik yapıp yapamayacağını sormasıyla başladı. Hasnaoui'ye Emniyet Müdürlüğü'nden Adalet Bakanlığı onaylı izin verilmişti.

Norveç'te üniversite-lise öğrencileri, kamu kurumlarında çalışanlar, okullarda öğretmenlik yapanlar başörtüsünü özgürce kullanabiliyor.

CİHAN