İsviçre'nin Zürih kentinde son yılların en dehşet verici bakıcı skandalı yaşandı. Biri erkek beş bakıcı önce anadan doğma soydukları yaşlı insanları yerlerde sürüklediler ve bu olayı cep telefonları ile görüntülediler. Skandalın yaşandığı bakımevinde yaşlı insanlara kötü davranıldığına dair duyum alan Zürih polisi yaptığı baskında suçluları yakaladı. Polisin ilk sorgusunda yaşlı insanlara eziyet eden beş bakıcının bu yöndeki davranışlarını uzun süredir devam ettirdikleri de anlaşıldı.

Bakımevinde kötü muamele gören yaşlılardan birinin avukatı yaptığı açıklamada, "İşin en çok ürküten yanı, bu insanlık dışı eylemi yapanların işi alışkanlık haline getirmeleri. Çok sayıda bakıma muhtaç kişinin bu kötü ruhlu insanların kurbanı olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

Zürih şehir yönetimi yetkililerinden Robert Neukomm, "Cep telefonlarına çekilen kayıtları gördüğümde şok oldum. Böyle bir insanlık dışı eylemi hem de bakımevinde görevli olan kişilerin yapması kabul edilemez." diye tepki gösterdi. Skandala karışan biri erkek, beş kişi hakkında bakıma muhtaçlara kötü davranma ve yasak kayıt yapma suçlamaları nedeniyle soruşturma açıldı. Beş kişinin görevine de derhal son verildi.

CİHAN