Rusya NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'la gerçekleştirdiği görüşmede, Rusya-NATO Konseyinin Kafkaslarda son durumu değerlendirileceği bir toplantı yapmasını istedi. Rogozin NATO genel sekreterini 27 Mart'ta Moskova'da yapılması planlanan Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Afganistan gündemli toplantısına da davet etti. Rusya, Türkiye'yi de ŞİÖ toplantısına ilk kez davet etti.

Rus Itar-tass haber ajansına davetle ilgili açıklamada bulunan Rogozin, Gürcistan'la yaşanan savaş ve Kafkaslarda son durumu değerlendirecekleri bir toplantı önersinde bulunduklarını söyledi. Rogozin, "NATO ülkeleri ile ayrıştığımız önemli bir konu Kafkaslar. Bunun NATO'nun kaçmayacağı ya da kafasını kuma sokarak görmezlikten gelmeyeceği bir konu olarak düşünüyorum." dedi.

NATO yetkililerinin Rusya'nın Abhazya'da askeri üs kurması konusu ile yakından ilgilendiklerine değinen Rogozin şu şekilde konuştu: "Bizim Gürcistan'da askeri üslerimiz vardı. Oradan çıktık, savaş patlak verdi. Benzer trajik olayları engellemek için yeni üsler kurmak zorundayız." Ağustos ayında Gürcistan'da yaşanan savaştan sonra askıya alınan Rusya-NATO Konseyi çalışmalarının iyi yönde ilerlediğine işaret eden Rogozin, tarafların ilişkilerin yeniden kurulması yönünde hemfikir olduklarını belirtti.

NATO'nun Ukrayna ve Gürcistan'ın da üyeliklerini gerçekleştirerek Rusya'yı kuşatacak şekilde genişlemesi Moskova'da tedirginlikle karşılanıyor. Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan füze savunma sistemleri, nükleer silahsızlanma anlaşmaları, İran nükleer sorunu ve diğer bir çok konuda Rusya ve NATO farklı düşünüyor.

CİHAN