İsviçre'nin tanınmış televizyon kanallarından SF1, kendisine ait restoranı kamera görüntüleri yardımıyla yakalatan Eyüp Kesti'yi insan haklarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle suçlu ilan etti.

İsviçre'nin Aarau kantonu sınırları içindeki Suhr bölgesinde yer alan Big Point adlı restorana giren hırsızı kamera görüntüleri ile yakalatan Eyüp Kesti,"SF1 televizyonu ne yapmak istiyor anlamış değilim. Az daha işyeri soyulan ve zarara uğrayan beni hapse gönderecekler."diye tepkisini dile getirdi. 12 Ocak'ta soyulan dükkanında restoranın girişinde bulunan kamerayı hesaba katmayan İsviçreli hırsızın görüntülerini Youtube adlı siteye koyan Eyüp Kesti'nin insan haklarına aykırı hareket ettiğini dile getiren SF1 televizyonu soyguncunun suç duyurusunda bulunması gerektiğini kaydetti.

Yerde sürünerek kasanın bulunduğu yere gelen ve bin 300 İsviçre Frank'ını çalan hırsızın bir günlük gözaltından sonra serbestçe dolaşmaya başlamasına da bir anlam veremeyen Eyüp Kesti,"İnsanın bütün bunları gördükten sonra yahu bu hırsızın hiç mi suçu yoktu diyesi geliyor." diye konuştu.

Soygun görüntülerini Youtube adlı siteye koyduktan sonra görüntüleri izleyen başka bir restoran sahibinin kendisini telefonla aradığını hatırlatan Eyüp Kesti,"Beni tanıyan bu kişi yahu senin dükkanı soyan adam şuan benim işyerimde kahve içiyor. Çabuk polise haber ver"dediğini kaydetti. 45 yaşındaki sabıkalı İsviçrelinin yakalanmasıyla ilgili haber yapmak için gelen SF1 televizyonunun iki saate yakın çekim yaptığını belirten Eyüp Kesti başına gelenleri şöyle anlattı;

"Bu televizyon kanalında yayınlanan 10 vor 10 (Ona on kala) adlı bir haber programı var. Bu programda benden sadece beş bilemediniz on saniyelik bir görüntü kullandılar. Yakalanan hırsıza ise uzun zaman ayırıp, benim görüntüleri youtube adlı siteye koymamın insan haklarına aykırı olduğunu ileri sürdüler. O programı izleyen biri hırsızı değil, onu yakalatan beni suçlu gibi algılar. Öyle bir haber kurgusu yapmışlar ki, hırsız acındırılmış. Ben resmen suçlu ilan edilmişim. İsviçre gibi Avrupa'nın ortasında böyle bir olayın yaşanması çok düşündürücü. Önümüzdeki günlerde hırsızı yakalattığım için hakkımda dava açılmasından bile endişe etmeye başladım."

CİHAN