BAŞKANIN DERDİ BAŞKA


Ülkede Yılık Enflasyon Yüzde 231 Milyon, İşsizlik Oranı Yüzde 94, Son Aylarda Koleradan 4 Bin Kişi Öldü Ama Devlet Başkanı Bugünlerde Çok Önemli Bir İşle Meşgul.

Ülkede yılık enflasyon yüzde 231 milyon, işsizlik oranı yüzde 94, son aylarda koleradan 4 bin kişi öldü ama devlet başkanı bugünlerde çok önemli bir işle meşgul.
İşte dünyanın en değersiz parası
İşsizlik oranının yüzde 94 olduğu Zimbabve'de Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin 85. doğum gününü kutlamak için yandaşları 250 bin dolar topladı. Zimbabve devlet gazetesi The Herald, toplanan paranın, yardım komitesinin hedefi olan 250 bin doların da üzerine çıktığını, yarın yapılması planlanan kutlamalar için her şeyin hazır olduğunu yazdı.

Gazetenin haberinde, 140 bin doları aşkın miktarın başkentte silahlı kuvvetlerin bir akşam yemeği sırasındaki dans gösterisinde toplandığı belirtildi.
YILLIK ENFLASYON YÜZDE 231 MİLYON
Yıllık enflasyonun yüzde 231 milyon olduğu Zimbabve’de, 100 trilyonluk Zimbabve doları banknotları basıldı.
Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip olan ülkenin 100 trilyonluk para birimi, 30 Amerikan dolarına denk düşüyor. Hiperenflasyonla mücadele için piyasaya sürülen yeni banknotlar arasında, 10, 20, 50 trilyon değerindeki banknotlar da bulunuyor. Hükümet daha önce paradan sıfır atma yoluna gitmiş, ancak bu çabalarından bir sonuç alamamıştı.
Zimbabve'yi İngiltere'den bağımsızlığını elde ettiği 1980 yılından bu yana Mugabe yönetiyor. 21 Şubatta 85 yaşına giren Mugabe'nin doğum gününü hafta sonu başkent Harare'nin kuzeybatısında bulunan, doğduğu Şinhoyi kasabasında kutlaması planlanıyor.
KOLERADAN 4 BİN KİŞİ ÖLDÜ Zimbabvelilerin çoğu hayatta kalabilmek için gıda yardımına muhtaç ve ülkede işsizlik oranı yüzde 94. Ağustostan bu yana 4 bine yakın kişinin koleradan öldüğü ülkede, on binlerce kişi de bu hastalığın pençesinde. Yeni hükümet, uluslararası topluma yardım çağrısında bulunsa da özellikle Batılı ülkeler, Mugabe'nin iktidar paylaşımı konusunda "dürüst olmadığı" endişesiyle bu isteğe temkinli yaklaşıyor.haberler.com