"TÜRKİYE'YE YARDIM ETMELİYİZ"


John Kerry, ABD'nin "Müslüman Dünyasındaki En Önemli Ortakları"ndan Türkiye, Endonesya ve Pakistan'ın Ekonomilerinde "Yangın"ın Söndürülmesi İçin ABD'nin Devreye Girmesini İstedi.

ABD Senatosu Dış İlişkileri Komisyonu Başkanı, eski demokrat başkan aday John Kerry, Doğu Avrupa ekonomileriyle ABD'nin "Müslüman dünyasındaki en önemli ortakları"ndan Türkiye, Endonezya ve Pakistanın ekonomilerindeki "yangın"ın söndürülmesi için ABD'nin devreye girmesini istedi.
Senatör John Kerry, ABD'nin borsa ve finansal piyasalarının gazetesi Wall Street Journal'da yayınlanan "Doğu Avrupa'nın yardımımıza ihtiyacı var" başlıklı makalesinde "Bölgede son 20 yılda elde ettiğimiz kazançları kaybetme riskine giremeyiz" uyarısını yaptı.
Doğu Avrupa ülkelerinin küresel krizi çok derin bir biçimde hissettiğini, para birimlerinin çökmekte olduğunu belirten Kerry, bunun da içerdiği stratejik tehlikelere de dikkat çekti.
John Kerry, ABD'nin Dünya Bankası Başkanı Robert Zoelliick'in, AB'nin, IMF, Dünya Bankası ve diğer kalkınma bankaları birlikte Orta ve Doğu Avrupa ekonomilerini desteklemeye yönelik koordine bir küresel çabasının liderliğini yapması çağrısına destek vermesi gerektiğini vurguladı. Kerry şöyle devam etti: "Ancak Doğu Avrupa, dünyanın bu kriz sırasında söndürmeye yardımcı olmamız gerekecek tek finansal yangın olmayacak. Bizim sorunlarımız da dünyanın geleneksel olarak istikrasız olan bölgeleri ile sınırlı kalmayacak. Avrupa'daki en eski müttefiklerimizin de başı dertte ve bizim Müslüman dünyasındaki en önemli ortaklarımızdan üçü, Türkiye, Endonezya ve Pakistan'ın hepsi çok ciddi ödemeler dengesi krizleriyle karşı karşıya." Senator Kerry, ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarının, ulusal ekonomiyi iyileştirmeye çalışırken bu hızlı hareken eden krizleri de gerçek zamanda ele alma kapasitesinin olmasının sağlanması gereğinin de altını çizdi. (ANKA)