ALMAN BÜYÜKELÇİSİ: "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL"

Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Siirt'de Almanya'nın İşbirliği ile Gerçekleştirilen ve Yarın Açılacak Olan Atık Su Projesine 19.4 Milyon Euro Destek Sağladıklarını Belirterek "Bu Proje Ülkelerimiz Arasındaki Mükemmel Siyasi, Ekonomik ve Kültürel İlişkilerin Gözle Görülür Bir Göstergesidir" Dedi.

Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Siirt'de Almanya'nın işbirliği ile gerçekleştirilen atık su projesine 19.4 milyon euro destek sağladıklarını belirterek "Bu proje ülkelerimiz arasındaki mükemmel siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gözle görülür bir göstergesidir" dedi. Büyükelçi Cuntz, Siirt'te Almanya'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen, atık su projesinin açılışı dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Bu proje ülkelerimiz arasındaki mükemmel siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gözle görülür bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Almanya ve Türkiye yakın dostluk ilişkileriyle bağlı olan iki büyük ulus olduğunu belirten Büyükelçi, yoğun ticari ilişkilere de dikkat çektiği mesajında, "Almanya Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yakınlaşmak için gerçekleştirdiği reform sürecini desteklemektedir" dedi. Cuntz şunları söyledi:
"Temiz bir çevre, tüm ulusları ilgilendiren dünya çapında bir görevdir. Türkiye iklimin korunmasına ilişkin Uluslararası Kyoto Anlaşması'nı imzalamaya karar vermiş ve çevre yasaları konusunda kayda değer ilerlemeler gerçekleştirmiştir. Türkiye çevre politikalarında AB standardlarını benimsemektedir." Büyükelçi Cuntz, Alman Kalkınma Kredi Kurumu'nca (KfW) çevre sektöründe sağlanan toplam mali destek 800 milyon euro'yu aştığını belirterek "Bu içme suyu ve atık su projesi de 19,4 milyon euro'yla desteklenmiştir" dedi. Birçok Türk-Alman atık su projesinin özellikle Orta ve Güneydoğu Anadolu'da halkın yaşam kalitesini iyileştirdiğini ifade eden Büyükelçi, akarsuların kalitesinin iyileşmesi sayesinde Diyarbakır'da sudan kaynaklanan hastalıklarda önemli bir düşüş yaşandığını, Tifo vakalarının arıtma tesisinin devreye girmesinden sonra yüzde 90 oranında azaldığını vurguladı.(ANKA)