OBAMA'YA MAHKEMEDEN TELEKULAK DARBESİ


Obama'nın "Ulusal Güvenlik Sözkonusu Olduğunda, İzinsiz Dinleme Yapılabilir" Yönündeki Savunmasını, Federal Temyiz Mahkemesi Kabul Etmedi. Telekulak Uygulamasına Yapılan İtiraz Haklı Bulundu.
ABD Başkanı Barack Obama’nın "ulusal güvenlik sözkonusu olduğunda, izinsiz dinleme yapılabilir" yönündeki savunmasını, Federal Temyiz Mahkemesi kabul etmedi. Telekulak uygulamasına yapılan itiraz haklı bulundu. San Francisco’da görülen davada, terörle bağlantılı olduğu öne sürüldükten sonra Suudi Arabistan tarafından kapatılan El Haremeyn İslami Vakfı’nın Oregon şubesi konu edildi. ABD Yönetimi, dava sırasında, vakıf yöneticilerinin telefon dinleme kayıtlarını kullandı. Telefonların izinsiz dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından, vakıf avukatları, bu belgelerin mahkemeye sunulmasını talep ettiler. Hükümet, devlet sırrı olduğu ve ulusal güvenliği riske atacağı gerekçesiyle bu talebi reddetti.
Mahkeme dün hükümetin izinsiz dinleme yapamayacağına hükmetti. Hükümet ise mahkeme kararına rağmen belgeleri vermeyeceğini açıkladı. Fakat Bush Yönetimi’nin telekulak siyasetini aynen devam ettiren ABD Başkanı Barack Obama’nın, dava sonucunda ciddi bir darbe yediği belirtiliyor. Bu süreç sonunda, herhangi bir gerekçeyle yapılan izinsiz dinlemenin yasal olup olmadığı sorusu cevaplanabilir.

haberler.com