BAYRAĞINI ÇEKTİ 'KÜRDİSTAN' DEDİ


Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetiminin Başkanı Mesud Barzani, Avrupa Turunun İlk Durağı Olan Roma'da Dün Resmi Temaslarda Bulundu.

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Avrupa turunun ilk durağı olan Roma’da dün resmi temaslarda bulundu. Yöresel kıyafetler yerine takım elbiseyle İtalya’ya gelen Barzani’nin Roma’da indiği havaalanında, AB, İtalya ve Kürt yönetiminin bayrağının çekili olduğu görüldü. Irak’taki Kürt televizyonları, bayrağın gönderde yer almasının önemine dikkat çektiler. Barzani, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile görüşmesinde, Irak’taki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kürt lider, Arap ülkeleri ve Türkiye ile kurulan ikili ilişkilerin iyiye gittiğini söyledi. İtalya Başbakanı ise, Barzani’ye, "Bölgedeki yapıcı rolünüzü takdir ediyoruz. Kürdistan’da güvenlikli bir ortamın olduğundan ve işlerin çok iyi gittiğinden haberdarız" dedi. Vatikan’da Papa 16. Benedikt ile de görüşen Barzani, daha sonra, İtalya parlamentosu başkanı, ekonomi bakanı, eski dışişleri bakanı Lamberto Dini, NATO temsilcisi ve bazı şirketlerin yöneticileriyle bir araya geldi.

Roma’da düzenlenen "Demokratlar İttifakı" Kongresi’ne de katılan Mesud Barzani şöyle konuştu: "Irak’ta kurulan yeni sistem teröristlerin bir numaralı hedefi oldu. Zamanla Irak’taki terör uluslararası bir boyut kazandı. Dolayısıyla bu da dünya barışı ve güvenliği tehdit etmeye başladı. Terör tehlikesine karşı herkes duyarlı olmalı ve birlikte adım atmalıdır. Biz terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz."haberler.com