TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ TAM GAZ

Suriye'nin Tartus Kentindeki Türk Fahri Konsolosluğu Görkemli Bir Törenle Hizmete Açıldı.

Suriye'nin Tartus kentindeki Türk Fahri Konsolosluğu görkemli bir törenle hizmete açıldı. Açılış progr****** Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulfettah Ammura, Türkiye Dışişleri Bakan Müsteşarı Uğur Doğan, Türkiye Şam Büyükelçisi Halit Çevik'in yanı sıra birçok davetli katıldı. Görkemli açılış programının ardından Türkiye ile Suriye ilişkilerini konu alan bir sine vizyon gösterimi sunuldu. Ardandan davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.
Konsolosluk binasının hizmete açılmasının ardandan Tartus Fahri Konsolosluğuna getirilen Abdulkadir Sabra katılımcıların onuruna bir yemek verdi. Yoğun katılımın olduğu yemek programında bir konuşma yapan Fahri Konsolos Sabra, iki ülke ilişkilerinin tarihî derinliklere dayandığını ifade ederek bu göreve getirilmesinden duyduğu gururu dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta ortaya koyduğu duruşa büyük bir saygı gösterdiklerini ifade eden Sabra, "Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sahsında Türkiye'nin Gazze için ortaya koyduğu bu asil duruş hakkın sesi olmuştur. Haksızlığa dur diyen bu sese bu duruş doğudan batıya herkesin saygı ve takdirini toplamıştır." dedi.
Ardından bir konuşma yapan Dışişleri Bakan Müsteşarı Uğur Doğan da iki ülke arasında gelişen ikili ilişkilere dikkat çekerek, Türk ve Suriyeli yöneticilerinin yanı sıra her iki ülke halklarının da ilişkileri desteklediğini söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından davetlilere her iki ülkenin müziklerinden seçmeler sunuldu. Ardından sahneye çıkan folklor ekibi ve dans grupları katılımcılara hoş bir vakit geçirtti.
Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Türkiye Şam Büyükelçisi Halit Çevik, açılışı yapılan Tartus Fahri Konsolosluğu'nun iki ülke arasındaki ilişkilere büyük katkısı olacağını ifade ederek, "Tartus Fahri Konsolosluğumuzu açmaktan dolayı memnunuz. Burada Abdulkadir Sabra'nın Türk dostluğunu ödüllendirmek de söz konusu. Sabra büyük bir Türk dostudur. Özellikle Türkiye-Suriye ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde büyük katkıları oldu. Tartus Suriye'nin liman kentidir. Ticaret kentidir. Fahri konsolosumuzdan Suriye ile ticaret kültür alanında ilişkilerimizin geliştirilmesindeki katkılarını bekliyoruz. Böyle bir çalışmada bize yardımcı olacağından eminiz" şeklinde konuştu.
Tartus Suriye'nin önemli ticaret ve liman kenti olması açısından önem taşıyor. Tartus ayrıca Suriye'nin önemli turizm kentleri arasında bulunuyor. Türkiye - Suriye arasındaki ticaretin büyük bir bölümü kara yolu üzerinden yapılırken öte yandan iki ülke arasında deniz taşımacılığının geliştirilmesi amaçlanıyor. Tartus Fahri Konsolosluğu'na getirilen Sabra Suriye Deniz Ticareti Odası Başkanı görevini yürütüyor. (CİHAN)