Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 2 Mart 2008'de gerçekleşen başkanlık seçimlerinde büyük bir zafer kazanarak Kremlin'e oturmuştu. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Gürcistan savaşı ve küresel mali kriz nedeni ile zorlu bir dönemde ülke yönetiminde bulunan Medvedev'e halk desteği devam ediyor. Uzmanlar, genç Rusya liderinin başbakan Vladimir Putin'in gölgesinde kalacağı ve teknik bir lider olacağı ile ilgili iddiaların çürütüldüğünü savunuyor.

Medvedev'in bir yılını İnterfax haber ajansına değerlendiren Politik Teknolojiler Merkezi Direktör Yardımcısı Aleksey Makarkin, "Medvedev'in iktidara geldiğinde ülkenin çok iyi durumda olduğunu, iyi bir ekonomik büyüme gerçekleştirdiğine" işaret ederek, sonrasında yaşanan gelişmelerin Medvedev için zorlu olduğunu belirtti.

Makarkin, "Geçen yıl Ağustos ayında Kafkaslarda yaşanan savaş, küresel mali kriz nedeni ile zora giren ekonomik durum, başkanın gündeminin değişmesine neden oldu. Anti-kriz projeler, halkın yaşam standardının desteklenmesi, sosyal şokların yaşanmaması için alınacak önlemler öncelikli olmaya başladı. Medvedev'in başlangışta gündeminde olan rüşvetle mücadele ise yerini koruyor" dedi.

Kafkaslarda yaşanan savaş döneminde, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin de benzer bir hataya düşerek Medvedev'in zayıf bir politika izleyeceğini beklediğini, ancak yanıldığını kaydeden Makarkin şu tespitlerde bulundu: "Tecrübe göstermiştir ki Medvedev güçlü bir başkan, sembolik değil. Rusya lideri sıkıntılı dönemlerde nasıl hızlı karar alabileceğini gösterdi. Putin'le oluşturulan ikilinin de verimli bir şekilde işlediği görüldü"

Uzmanlara göre Medvedev, özellikle dış politika da Putin'in gölgesinde kalarak ikinci Putin olmadı. Bilakis yeni başkan Medvedev olarak ülkeyi yönetti. Levada Araştırma Merkezi'nin gerçekleştirdiği bir ankete göre halkın yüzde 70'i bir önceki yıla göre Kremlin'in gücünün değişmediğini düşünüyor. Yüzde 12'lik bir kısım gücün arttığını kaydederken, yüzde 13 de azaldığını öngörüyor.

CİHAN