GAZZE'NİN İMARI İÇİN 70 ÜLKE MISIR'DA BULUŞUYOR


70'ten Fazla Ülkenin Bakanları, Yılın Başında Üç Hafta Süreyle İsrail Bombardımanına Hedef Olan Gazze Şeridi'nin Yeniden İmarına Katkıda Bulunmak Üzere Bugün Mısır'da Bir Araya Geliyor.

70'ten fazla ülkenin bakanları, yılın başında üç hafta süreyle İsrail bombardımanına hedef olan Gazze Şeridi'nin yeniden imarına katkıda bulunmak üzere bugün Mısır'da bir araya geliyor. BBC'nin haberine göre, konferansta 2 milyar 800 milyon dolar tutarında yardım toplanması hedefleniyor. Ancak katılımcıların büyük bölümü, Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas ile iş yapmaya yanaşmadığından, parayı toplamaktan da önemlisi paranın nasıl aktarılıp harcanacağı konusunda görüş alışverişi yapacak.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil edeceği Şarm el şeyh toplantısında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un yanı sıra, Fransa ve İtalya da lider düzeyinde temsil edilecek.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına göre, Gazze Şeridi'nde üç hafta süren çarpışmalarda 14 bin ev, 219 işletme ve 240 okul ya yıkıldı ya da hasar gördü. Toplantıda Filistinlileri temsil eden Filistin yönetimi Başbakanı Selam Feyyaz, bu tahribatın giderilmesi için 2 milyar 800 milyon dolar tutarında yardım istiyor. (CİHAN)