CHP'nin, Başbakan Erdoğan ile bazı AK Parti vekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için verdiği önerge oylaması sırasında sert üsluplar kullanılırken eski defterler karıştırıldı...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki uygulamalarına ilişkin daha önce açılan davalara değindi.

Üsküdar Cumhuriyet Savcılığınca 18 Haziran 2002 tarihli iddianamesi ile aralarında Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna, Mustafa Açıkalın, İdris Naim Şahin'in de aralarında bulunduğu 38 sanık hakkında 1997, 1998 ve 1999 tarihlerinde zimmet, kalpazanlık ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarıyla dava açtığını belirtti.

Bu davayla ilgili oluşturulan bilirkişi raporunda, BELBİM'e (akıllı bilet sistemine) elle müdahale edildiği yönünde tespitlerinin olduğunu savunan Kart, mülkiye müfettişlerinin raporlarına göre İGDAŞ'ta 269 trilyon, reklam panolarında 146 trilyon ve BELBİM'de de 351 milyar lira kamu zararı olduğunu öne sürdü. Kart, bu zararların tanzimi için bir çalışma yapılmadığını savunarak, şunları söyledi: ''Bu zararların tanzimi için idari işler, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından neden yerine getirilmiyor.

Bu dosyaların zaman aşımına uğraması söz konusu. 415 trilyon lira seviyesindeki kamu zararının zaman aşımına uğraması sizi rahatsız etmiyor mu? Bürokratik yapıda sorumlu olanları da uyarıyorum. Bu davaların açılması konusunda üzerinize düşen görevleri yapınız. Aksi yöndeki talimatlar kanunsuzdur ve bu talimatlara uymayın. Yolsuzluk ilişkilerinin merkezinde, Recep Tayyip Erdoğan'ın sorumluluğunda bulunan bir kadro olduğunu görüyoruz. O zaman dokunulmazlık konusunda verilen sözlerin neden tutulmadığı, bütün çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Bürokratların ardından yargıyı da kontrol altına aldıktan sonra, dokunulmazlıklar konusu gündeme getirilecek.''

''DOKUNULMAZLIĞI, MİLLET ALIR''

AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, CHP'nin yürüttüğü politikaları eleştirerek, ''CHP'nin bu yönetim anlayışı sürerse, Türk demokrasisi, seçimden sonra muhalefetsiz kalabilir'' dedi. Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilmeden önce dokunulmazlığı bulunmadığını belirten Bozdağ, ''Erdoğan'la uğraşmak, size prim yaptırmaz.

Milletvekili seçilmeden önce mahkemeler, kolluk kuvvetleri, savcılar yok muydu? Tatilde miydi? Vardı ve görevlerini yapıyorlardı. Tüm dosyalar didik didik edildi ama bir şey bulunamadı. Dokunulmazlığı bizlere millet verir, millet alır. Eğer dokunulmazlık kaldırılırsa, milletin hür ve gür sesi kısılmış olur'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ''4,5 yıldır dokunulmazlığın gündeme alınmasını istemekten bıktıklarını, ancak iktidarın bunu önlemek için sürekli mazeret uydurmaktan vazgeçmediğini'' ifade etti. ''Trafik polisine küfür edin, hostese tokat atın, ihaleye fesat karıştırın, hırsızlık yapın diye mi dokunulmazlık zırhı verildi?'' diye soran Anadol, konuşmasında kimseyi suçlamak istemediğini, kendisi de dahil 550 milletvekili için söylediğini belirtti. CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen'in Başbakan Erdoğan tarafından suçlandığını savunan Anadol, ''Varsa yüreğiniz, kaldırırsınız dokunulmazlığını, yargılanır'' dedi.

''ÇANKAYA'YA ÇIKMAK ZOR, İNMEK KOLAYDIR''

Kemal Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ''Keşke dokunulmazlığı kaldırılıp, hakimin karşısına çıkıp aklansaydı'' dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Anadol, ''Düğmeye bastınız. Erdoğan, Çankaya'ya doğru yola çıktı, hayırlı olsun'' dedi. Başbakan Erdoğan'ın Köşke çıkmasını ''sonun başlangıcı'' olarak değerlendiren Anadol, şöyle devam etti: ''Erdoğan, günün birinde başarıya ulaşır, Çankaya'ya çıkarsa, sanmayın ki bu sizin için mutlu son olacaktır; tam tersine sonun başlangıcı olacaktır. Çankaya, daha güçlü zırha sahip.

Vatana ihanet hariç cumhurbaşkanı hakkında dava bile açılamaz. 1924 Anayasasında, cumhurbaşkanının sorumsuzluğunu düzenleyen maddesinde, şahsi suçlarından dolayı milletvekili dokunulmazlığına atıfta bulunulur. Bu atıf, daha sonraki anayasalarda yer almıyor. Yani cumhurbaşkanlığı sorumsuzluğu, cumhurbaşkanı seçildikten sonra yapacaklarına ilişkindir. Bu düzenleme, gözden kaçmış bir düzenleme değil. Eteğinde dokunulmazlık zırhı taşıyanın Çankaya'ya çıkacağını sanmamışlar. Cumhurbaşkanı olsa bile 23. Dönem Parlamentosu 276 oyla, Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesinin karşısına çıkarır. Çankaya'ya çıkmak zordur ama inmek kolaydır.''

''SİZİN ENGELLERİNİZE RAĞMEN...''

AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin de 1994'te İstanbul'un, yüzde 30'u kaçak, yüzde 30'u kalpazanlıkla yürütülen bilet sistemiyle devralındığını ileri sürdü. 1980 öncesi CHP döneminde, İstanbul'daki otobüslerde 1 şoförle birlikte 2 biletçinin çalıştırıldığını bildiren Şahin, şöyle devam etti: ''Kla**** tutucu anlayıştaki bilet sistemini, akıllı bilet olan Akbil ile değiştirdik. 10 milyon İstanbullu'nun cebinde Akbil var. Ne Cumhuriyetin değerlerini özünüze sindirmiş ne de halkla bütünleşmişsiniz. Sizin cebinizde bu karttan yok. Belediyeleri memurlara teslim eden zihniyettesiniz. Bunları yapan mı halkçı, inkılapçı, yoksa siz mi? Memleketin kalkınması için Türkiye'nin itibarlı hale gelmesi için sizin engellerinize rağmen yolumuza devam edeceğiz.''

Şahin'in, CHP'yi ve Nurettin Sözen'i eleştirmesine, CHP'li milletvekilleri tepki gösterdi. CHP'li Sözen, şahsına karşı suçlama yapıldığını ileri sürerek cevap vermek istedi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, konuşmalarda herhangi bir sataşma olmadığı gerekçesiyle Sözen'e söz vermedi. CHP'nin grup önerisi reddedildi. CHP'li Sözen'in, AK Parti'li Şahin'in sözlerine tepki göstererek üzerine yürümesi üzerine, TBMM Başkanvekili Pakdil, oturuma ara verdi.

''SEN SUS FİŞLEMECİ!''

Verilen aranın ardından söz alan CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, kendisine suçlama yönelten AK Parti'li Şahin'in, AKBİL davasından dolayı sanık olduğunu söyledi. Şahin'in insanları mezheplerinden dolayı fişlediğini ileri süren Sözen, ''Bana iftirayı yapan fişlemeçi arkadaşım, AKBİL davasıyla ilgili savcıdan kaçıyor, Parlamentoya sığınıyor. Bu yetmiyormuş gibi bir de iftira atıyor'' diye konuştu. Laf atan Şahin'e, Sözen, ''Sen sus fişlemeci'' bağırdı. Macaristan'dan, aralarında çift katlı ve özürlüler için alınanlar da dahil 2 bin 250 otobüs alındığını belirten Sözen, kendisinden sonraki 3 dönemde alınan otobüs sayısının 2 bini bulmadığını ileri sürdü. Şahin'in ''yalan'' diye laf atması üzerine Sözen, ''Senin marifetin ortada. Dosyaların ortada. Benim dönemime ait bir tek dosya yok'' diye konuştu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da Sözen'in sözlerine tepki gösterdi. Bunun üzerine Sözen, Demirbağ'ın oğlunun resminin arkasına ''Atatürk büyük lider olarak gösteriliyor ama gerçek lider sensin'' yazarak Başbakan Erdoğan'a verdiğini kaydederek, Atatürk'e hakaret eden birinin, Atatürk'ün Meclisinde oturamayacağını söyledi. Tartışmanın uzaması üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Demirbağ'ı, koluna girerek Genel Kurul Salonundan çıkardı.AA