Cezayir'de Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 adayın katılacağı kesinleşti.

Ülkede Yargıtay benzeri görevi yürüten Yüksek Mahkeme tarafından onaylanan adaylar arasında, 1999'dan bu yana aynı makamda bulunan şimdiki Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile bir de kadın aday yer alıyor.

Anayasa Konseyi Başkanı Boualem Bessaih, devlet televizyonda yaptığı açıklamada, aday adaylıklarını açıklayan 13 kişiden 6'sının istenen koşulları yerine getirdiğini kaydetti. Diğer adayların ise kendilerini destekleyen 75 bin imza toplama, Müslüman olma, Cezayir asıllı olma veya evli olma gibi çeşitli koşullardan bazılarını karşılayamadığı ifade ediliyor.

Son yaptığı açıklamalarda çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin borcunun silineceğini vadeden 72 yaşındaki Buteflika, ayrıca seçimler için de şeffaflık vadetti.

Seçimlere Butflika'nın yanı sıra Adalet ve Özgürlük Partisinin resmen tanımamış olması nedeniyle bağımsız aday olan Muhammed Said, Ulusal Yenilenme Partisinden Cahid Younsi, Ulusal Cepheden Musa Tovati, AHD54 partisi lideri Ali Fevzi Rebain ile kadın aday İşçi Partisi lideri Louisa Hanune katılıyor.

Ülkedeki çoğu partinin özgür ve adil koşullar olmadığı gerekçesiyle katılmayacaklarını açıkladığı 9 Nisan'daki seçimlerde, kasım ayında yapılan anayasa değişikliğiyle iki kezden fazla cumhurbaşkanı seçilememe engelini aşan Buteflika favori gösteriliyor.

sondakika