1300 YOLCU ÖLÜP ÖLÜP DİRİLDİ

Güzel bir tatil için yola çıktılar. Ama yolculuğun 16'ıncı gününde, açık denizde rehin alınmaktan zor kurtuldular.

Dev yolcu genisinde dehşet yaşandı. Güzel bir tatil için yola çıkan 1300 kişi önceki gün korsanlarla burun buruna geldi.

Dünya turu için yola çıkan İngiliz "Balmoral" genisi, yolculuğun 16'ıncı gününde, Aden Körfezi'nden geçerken bölgenin kabusu haline gelen korsanlarla karşı karşıya geldi.

43 tonluk dev gemiye, sabahın ilk saatlerinde saldıran korsanlar, roketatar ve ağır silahlar kullandı. Buna karşı gemi personeli, korsanları caydırmak için sadece birkaç tabancayla karşılık verebildi. Hemen kırmızı alarm durumu verildi ve yardım istemek için işaret fişekleri ateşlendi. Bu arada telsizle de bölgede korsanlara karşı görev yapan NATO gemilerine SOS gönderildi.

Ancak bu arada korsanların 2 botu da gemiye ilerlemeye başladı. Gemi kaçtı, korsanlar kovaladı. Gemiye sadece birkaç yüz metre mesafe kala korsanlar, yaklaşan Amerikan donanmasına ait gemiyi farketti. Kısa bir çatışmadan sonra bu kez korsanlar kaçmayı başardı.

Yolcu gemisinde bulunanlar kurtuldu ve gemi Umman'ın Saleh limanına çekildi. 2 saat kadar ateş altında kalan yolcular ise, yaşadıkları dehşeti hala unutamadı.

Korsanlar daha önce de bir yat kaçırıp, içindekiler için yüklü fidyeler almışlardı.

. . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr