TÜRKİYE İSLAM VE LAİKLİK İÇİN SIRA DIŞI ÖRNEK


Clinton, "Türkiye Modernite Laiklik ve İslam'ın Hepsinin Birbiri ile Bağıntılı Olduğunu Gösteren Sıra Dışı Bir Örnek. İlişkilerimizi ve Ortaklığımızın Geleceğine Dair Çok Olumlu Görüş İçindeyim" Dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Türkiye modernite laiklik ve İslam'ın hepsinin birbiri ile bağıntılı olduğunu gösteren sıra dışı bir örnek. İlişkilerimizi ve ortaklığımızın geleceğine dair çok olumlu görüş içindeyim" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, NTV'de yayınlanan "Haydi Gel Bizim Ol" programının özel bölümüne konuk oldu. Sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı programda, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a birçok soru soruldu.

Clinton, Son 7 yılda Türkiye'nin nasıl değişti ve "ılımlı İslam" yolunda ilerleyip ilerlemediği yönündeki soruya, "Türkiye modernite laiklik ve İslam'ın hepsinin birbiri ile bağıntılı olduğunu gösteren sıra dışı bir örnek. İlişkilerimizi ve ortaklığımızın geleceğine dair çok olumlu görüş içindeyim. Türkiye'nin küresel lider olarak oynadığı rol artıyor" yanıtını verdi. Clinton, bur başka soruya ise Dışişleri Bakanlığı görevinde ülkesini en iyi şekilde temsil etmek istediğini söyleyerek, "Ben ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve en etkin şekilde temsil etmeyi arzu ediyorum. Ve tüm dünyaya yeni idealimiz ve başkanımız ile beraber bir mesaj yolluyoruz. Biz tekrar ABD'nin dostları ile beraber çalıştığını görmek istiyoruz" dedi. .
-"BAYAN OBAMA ÇOK İYİ İŞ ÇIKARTIYOR"-
Clinton, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'yı nasıl bulduğu yönündeki soruya ise, "Ben de başkan eşi olmanın nasıl olduğun biliyorum ve Bayan Obama'nın çok iyi bir iş çıkardığın düşünüyorum. Önceliğinin çocukların iyi durumda olmasını istiyor. O iki küçük çocuğun ev hayatlarının düzenli olmasını sağlamak çok önemli ve Michelle Obama'nın bu konuda çok iyi gittiğini düşünüyorum ve ABD'yi çok iyi de temsil ettiğini düşünüyorum" diyerek yanıtladı.
Hillary Clinton, ABD ve Türk gençlerinin birbirine çok benzediğini söyledi. Clinton, "Dünya küçülüyor ve Türkiye ve ABD'deki gençler Facebook'u kullanmada 1 ve 2 numarada. Gerçekten iki kültür, birbiri arasında bağ oluşturmayı seven bir kültür. Ortak noktalardan bir tanesi ve pek çok ortak nokta var. Farklılıklarımız da var" dedi.
-"IRAK'TAN ÇEKİLECEĞİZ AMA YARDIMA DEVAM EDECEĞİZ"-
Clinton, Dünya'da yükselen Anti-Amerikancılığı kırmak için neler yapacağı yönündeki soruya ise, "6 haftadır bakanım, bu mevkimi kullanarak değişiklik yapmak istiyorum. Bundan önceki politikaları devam ettirmeyeceğiz. Irak'tan askeri güçlerimizi çıkartacağız, ama onlara yardım etmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.
Clinton, aktif siyasete girmesi ile özel hayatımdan birçok şeyi feda etmek zorunda kaldığını anlatarak, "Yeni görevimle beraber artık ABD'nin insanlara yardım verebilmesi üzerinde etkin olacak ve mağdur durumdaki kişilere yardım edeceğim. Yani bazı şeyleri kaybederken bazı şeyler kazanıyorsunuz" dedi.
-"ACI TECRÜBENİN ÜSTÜNDEN AŞKLA GELDİM"-
Clinton, eşi Bill Clinton'n ile Monica Lewinsky arasında yaşanan olayları nasıl atlattığının sorulması üzerine ise, "Aşkla üstünden geldim. Ve affetme duygusuyla, dostlukla ve aileyle. Aileye inanç ve dostlar bunlar hayatımın özünü oluşturuyor. Ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çok sıra dışı bir ailem var ve bana çok destek veren bir ailem var. Felsefem ve hep sevdim ve sevildim geri kalan fondaki müziktir" dedi.
Clinton, Türk kadınlarına yönelik, "Ben Türk kadınlarını çok takdir ediyorum. Şu ana kadar tanıdıklarım ve birlikte çalıştıklarımı çok takdir ediyorum. Birbirimizi desteklemeliyiz ve bizim için doğru olan seçimleri yapmalıyız. Önemli olan bu seçimleri yapabilmemiz. Biz hiçbirimiz aynı değiliz. "Ben insanım ve kadın olmaktan mutluyum. Önümdeki seçenekleri kullanarak mutlu olmak istiyorum' demeli. Eski fikirlerin zincirlerini kırmak ve sorunları aşmak ki potansiyellerini kullanabilir hale gelmeliyiz" dedi. -"ERDOĞAN, RAPORU BANA SORDU"- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik çeşitli eleştirilere yer verdiği insan hakları raporu ile ilgili Başbakan Erdoğan'ın kendisine soru sorup sormadığı yönündeki soru üzerine Clinton, Erdoğan'ın raporu kendisine sorduğunu açıkladı. Clinton, programda Erdoğan'a ABD'nin düşünce, basın ve ifade özgürlüğüne ne kadar önem verdiğini anlattığını belirtirken, "Bu konu üzerinde görüştük, tartıştık. Tamamen dengeleri oturtma konusunda da konuştuk. Ben kampanyamı yürütürken öyle medya kuruluşları vardı ki; benimle ilgili hiç iyi bir şey yazmıyordu. İnsan hakları konusunda çok gelişme oldu son dönemde ve Türkiye'nin de bu konuda çok yol aldığını görüyorum" diye konuştu. (ANKA)