AB'DEN İSRAİL'E ELEŞTİRİ


AB, İsrail'in Doğu Kudüs'te Yeni Yerleşim Yerleri Kurmasının ve Filistinlilere Ait Evleri Yıkmasının, Gelecekte İki Halkın Barış İçinde Yaşamasına Yönelik Çabalara Zarar Verdiğini Bildirdi.

Avrupa Birliği, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yerleri kurmasının ve Filistinlilere ait evleri yıkmasının, gelecekte iki halkın barış içinde yaşamasına yönelik çabalara zarar verdiğini bildirdi. Avrupalı diplomatlar tarafından hazırlanan bir raporda, İsrail'de Doğu Kudüs'te kurulan yeni yerleşim yerlerinin ve Filistinlilere ait evlerin yıkılmasının, kentte gelecek bir Filistin başkenti kurulmasına yönelik beklentilere ve gelecekte İsrail ile yan yana barış içinde yaşayan bir Filistin devleti kurulması şansına zarar verdiğini kaydedildi.
Diplomatların hazırladığı rapor, Kudüs merkezli bir insan hakları grubu tarafından dağıtıldı. Ancak AP ajansı, Avrupalı bir diplomatın raporu doğruladığını belirtti. Ancak söz konusu diplomat, raporun henüz resmi olarak yayınlanmadığını kaydetti.
İsrail Başbakanı Ehut Olmert de dün yaptığı bir açıklamada Kudüs kentinin bir kısmının "Filistin başkenti olmadan barışın imkansız olduğunu" söylemişti.
Üç semavi dinin ev sahibi olan Kudüs, Ortadoğu barış görüşmelerinin de en 'çözülmez' konularından biri olarak değerlendiriliyor. İsrail ve Filistin, kendileri için kutsal sayılan bu kenti, karşı tarafa bırakmayı 'vatan hainliği' kabul ediyor. Kudüs'ün statüsü, İsrail ve Filistin liderleri arasında yapılan barış görüşmelerinde de hep en tartışmalı konulardan biri olmuştu. Filistin tarafı gelecekte kuracakları devletin başkentinin Doğu Kudüs olmasını istiyor. ABD dahil, uluslararası toplum İsrail'in, Kudüs'ün "bölünmeden sonsuza dek başkenti olacağı" iddiasını kabul etmiyor. İsrail, Doğu Kudüs'ü, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda işgal etmişti. (CİHAN)