Sudan'ın önde gelen muhalif isimlerin Hasan el Turabi (77) serbest bırakıldı.

Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir'in, Darfur'daki olaylarda sorumluluğunun bulunduğu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim olması gerektiği yönünde bir açıklama yapan Turabi, 14 Ocak'ta tutuklanarak hapse konmuştu.

Ancak hem yaşlılığı ve hem de hastalığından dolayı başta Uluslararası Af Örgütü olmak üzere pek çok örgüt Turabi'nin serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Turabi'nin oğlu Sıddık, babasının, tutuklu bulunduğu Port Sudan'daki cezaevinden Hartum'daki evine döndüğünü belirtti.

Sudan politik hayatına damgasını vuran isimlerden olan Turabi, Beşir'in 1989 yılında gerçekleştirdiği darbenin de fikir babalarından biri olarak kabul ediliyordu.

Bir dönem Parlamento sözcülüğü de yapan Turabi, 1999 yılında Beşir ile fikir ayrılığına düştü ve bu tarihten 2005 yılına kadar birkaç kez hapse girip çıktı. Bundan sonra da sürekli olarak ev hapsinde kalan ya da hareketi kısıtlanan Turabi, İslami konularda zaman zaman yaptığı açıklamalarla tepki çekmişti.

Darfur'daki gelişmelerden dolayı rejimin oklarını üzerine çeken Turabi, Darfur'daki en büyük isyancı gruplardan olan Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne yardım etmekle suçlanmaya başladı. Son olarak da Darfur'daki olaylardan dolayı Beşir'in teslim olması gerektiğini söyleyince, tutuklanarak cezaevine konuldu.


CİHAN