Hollanda'da ilkokul son sınıf öğrencilerinin hangi düzeyde bir ortaokula gidebileceğini belirlemek için yapılan CİTO sınavında Türkler'in açtığı özel eğitim merkezi öğrencisi, 550 tam puan aldı. Türk öğrenci, başarısını hocalarına ve ailesine borçlu olduğunu söyledi.

CİTO Grubu tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 6400 okuldan 155 bin öğrencinin katıldığı sınavda, bu yılki ortalama puanın 535,4 olarak gerçekleştiği belirtildi. CİTO sınavlarında öğrenciler en fazla 550 puan alabiliyor. 200 sorunun sorulduğu sınavda bu yıl 190 ve üstünde doğru cevabı olan öğrenciler 550 puan aldı. Bu arada, Hollanda'daki Türklerin açmış olduğu özel eğitim merkezlerine devam eden öğrenciler, CİTO sınavından diğer öğrencilere göre daha başarılı oldu. Sınavda 535 ve üzerinde puan alan öğrenciler, iyi bir okula yerleşebilme imkanına sahip oluyor.

Hollanda genelinde ilkokul son sınıf öğrencilerinin hangi orta öğrenim kurumuna devam edebileceklerini belirlemek için yapılan, aynı zamanda öğrencinin üniversite yolunun belirlendiği CİTO sınavlarında, bu yıl da okul sonrası özel eğitim kurumuna giden Hollandalı Türk öğrenciler, ciddi başarılar elde etti. Türklerin açmış olduğu özel eğitim merkezi Instituut Het Centrum öğrencilerinden Maksut Dişli, sınavdan 550 tam puan alarak Hollanda'nın en başarılı öğrencileri arasında olduğunu gösterdi.

Sınavdan 550 tam puan çıkaran Maksud Dişli, sonucun kendisi için sürpriz olmadığını belirterek şunları söyledi: "Bu sonucu bekliyordum. Çünkü hafta sonu gittiğim Het Centrum Vakfı'nda daha zor sınavları yapıyorduk. Oradaki öğretmenlerimiz beni çok iyi yetiştirdi. Deneme sınavlarında zaten 545 ve 547 puan alıyordum. Benim için sürpriz olmadı. Annem ve babamın da çok büyük desteğini gördüm. Düzenli kitap okumam, Türkçe ve Hollandaca çocuk dergilerine abone olmam, okuldan sürekli ev ödevi getirip düzenli bir şekilde çalışmam ve eğitim merkezinde aldığım ekstra dersler çok faydalı oldu. Annem ve babam beni çok teşvik ettiler. Okuldaki sınıf öğretmenlerimle babam sürekli irtibat halindeydi. Annem de okulda bazı faaliyetlere katılıyordu. Bunların hepsi faydalı oldu. Bilgisayar mühendisi olmayı düşünüyorum. Şimdi önümüzdeki dönemde en iyi okul olan Rotterdam COSMİCUS kolejine yazılacağım."

Instituut Het Centrum Kuzey Şubesi Koordinatörü Hakkı Öztekin, ülke genelinde her yıl düzenlenen CİTO sınavında Rotterdam'da eğitim faaliyetlerini sürdüren Instituut Het Centrum'un kuzey şubesinden 550 tam puan alan Maksud Dişli'nin, Rotterdam'da bir ilke imza atarak Instituut Het Centrum'deki eğitim kalitesini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Instituut Het Centrum'un Rotterdam'da 2, Schiedam ve Dordrecht olmak üzere toplam 4 şubesiyle 600 öğrenciye eğitim alanında destek sunduğunu belirten Hakkı Öztekin, "2009 CİTO sınavının ülkesel ortalaması 535,5 ve 4 büyük şehrin (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ve Utrecht) ortalaması ise 533,4 olarak belirlendi. Instituut Het Centrum'un bu yılki ortalaması 536 olarak açıklandı. Bu yıl, Instituut Het Centrum'da CİTO sınavları için her çarşamba günü düzenlenen CİTO alıştırmalarına giren öğrenciler, sınavda gözle görülür bir başarı sağladı" dedi.

Instituut Het Centrum Kuzey Şubesi Koordinatörü Hakkı Öztekin, eğitim merkezinde 100 öğrencinin bulunduğunu, bunlardan 47 öğrencinin bu yıl düzenlenen CİTO sınavına girdiğini ve sınava giren öğrencilerden büyük kısmının iyi bir puan alarak Rotterdam'daki kaliteli ortaokullara kayıt yaptırdığını belirtti. Ayrıca verilen eğitimin yan sıra düzenli olarak yapılan veli ziyaretleriyle öğrencilerin okuldaki derslerinin de takibinin düzenli bir şekilde yapıldığının altını çizdi. Öztekin, "Cito sınavlarına hazırlığın yanı sıra öğrencilere verilen hafta sonu ek derslerinde de öğrencilerini motive eden Instituut Het Centrum'un Zuid (Güney) şubesinden iki öğrenci 549 (Meyra Nur Kara ve Mert Öztürk), bir öğrenci de 548 (Mustafa Işıksoy) puan alarak CİTO sınavlarında önemli bir başarı sağladılar." dedi.Het Centrum Vakfı başarılarının tesadüf olmadığını ispatladıHet Centrum Eğitim Merkezi'nin Rotterdam'da bir çığır açtığını belirten Maksud Dişli'nin babası Mesut Dişli de hafta sonu kaliteli eğitim veren Het Centrum'un sürdürdüğü başarılara bir yenisini eklediğini söyledi. Dişli, oğlunun başarısını şöyle değerlendirdi: "Oğlum Maksud Can Dişli, bir yönüyle okul aile ve eğitim merkezi işbirliğinin olumlu bir sonucu olarak CİTO sınavından 550 puan aldı. Velilerin özellikle okulda çocuğunun gidişatını iyi takip etmesi ve eğitim merkezi gibi ekstralarla çocuğunu en iyi şekilde hazırlamaya çalışması gerekiyor. Bu bağlamda okuma alışkanlığının kazandırılması ayrı bir önem taşıyor. Peki bu nasıl olacak? Öncelikle velilerin çocuklarına örnek olması ve en az günlük bir gazeteye abone olması gerekir kanaatindeyim. Aylık muhtelif dergilerin de eve girmesi de çok önemli. Bunlar Türkçe ve Hollandaca olabilir. Bunun yanında kütüphaneye birlikte gidip kitap almak ve birlikte kitap okumak da çocuğun okumasını teşvik adına çok önemli. Geçen sene Het Centrum Eğitim Merkezi hem okumayı teşvik edici faaliyetlerde bulundu hem de değişik sosyal kültürel faaliyetler organize etti. Bunlar çocuğun başarısında çok önemli şeyler diye düşünüyorum. Bir de son olarak çocuğu ölçülü bir şekilde ödüllendirmeli. Biz bu kurumlara güveniyoruz. Diğer ailelere de tavsiye ediyoruz."

Anne Canan Dişli ise, "Maksud'un başarısında onu teşvik etmemizin, okulda aktif olmamızın ve Eğitim merkezinin çok faydası oldu. Evimizde gazete, dergi ve kitap okunması onun okuma arzusunu kamçıladı. Çok mutluyuz ve hem okuluna hem de eğitim merkezine çok teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Rotterdam Het Centrum Eğitim Merkezi Müdürü, Hollanda genelinde en yüksek puan olan 550 tam puan çıkartan Maksud Dişli'ye bir İpod ve bir buket gül hediye etti. Baba Mesut Dişli ise teşvik amaçlı ABD gezisi sözü verdi.Rakamlarla CİTO:CİTO sınavları Hollanda ortalaması: 535,4

Rotterdam CİTO sınavı ortalaması: 533,8

Rotterdam'daki yabancı kökenli öğrencilerin ortalaması: 529

Het Centrum Eğitim Merkezleri'nin CİTO sınavı ortalaması: 536

CİHAN