ÇİN: "BATI TARZI DEMOKRASİ İSTEMİYORUZ"Çin Ulusal Halk Meclisi (Npc) Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo, "Ülkesinin Asla Batı Tarzı Bir Demokrasiye Geçmeyeceğini" Söyledi. Wu, "Batı Ülkelerindeki Kuvvetler Ayrılığı veya İki Meclisli Parlamento Sistemine Dayanan Demokrasileri Kopya Etmeyeceklerini" Belirtti.

Çin Ulusal Halk Meclisi (NPC) Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo, "ülkesinin asla Batı tarzı bir demokrasiye geçmeyeceğini" söyledi. Wu, "Batı ülkelerindeki kuvvetler ayrılığı veya iki meclisli parlamento sistemine dayanan demokrasileri kopya etmeyeceklerini" belirtti.
Wu, NPC'nin başkent Pekin'de devam eden ve 9 gün sürecek yıllık toplantısında Daimi Komite'nin çalışma raporunu okudu. Temsilcilerden Çin'in halk meclisi sistemiyle Batılı "kapitalist" ülkelerin siyasi sistemleri arasındaki farkları dikkate almalarını isteyen Wu, "Doğru siyasi yönelimde ısrar edin ve Çin'e özgü sosyalizm yolunda yürüyün" dedi.
2010'da Çin'in özelliklerini yansıtan sosyalist bir hukuk sistemi kurmayı hedeflediklerini ifade eden Wu, bu yıl yasama çalışmalarının ağırlığını sağlık, eğitim ve emekli maaşları gibi sosyal programların oluşturacağını vurguladı. Çin'de 3 bin üyeli NPC bünyesindeki Daimi Komite'nin 74 üyesi bulunuyor. (CİHAN)