İngiliz Parlamenter George Galloway, 12 bin kilometre kat ederek İngiltere'den getirdiği yardım mallarını Gazze'ye ulaştırdı. 24 gün süren yolculuk boyunca pek çok zorlukla karşılaşan Galloway'ın 99 araçtan oluşan konvoyu, dün gece Gazze'ye girdi. Konvoy, son gününde Mısır'da küçük çaplı saldırılara maruz kaldı.

Gazze'ye yapılan saldırıları dünya kamuoyunun gündemine daha fazla getirmek ve İsrail'in uyguladığı ablukanın kaldırılmasını sağlamak için 'Viva Palestina' konvoyunu oluşturan Galloway, Gazze'ye girer girmez yeri öptü.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in araya girmesiyle ancak Gazze'ye geçebilen Galloway getirdiği yardım malzemelerinin büyük çoğunluğunu Mısır tarafından bırakmak zorunda kaldı. Ancak ilaç ve bazı tıbbi malzemeler Gazze'ye girerken, gıda maddeleri de Mısır tarafından İsrail'in kontrolünden geçirildikten sonra Gazze'ye gönderilecek.

İngiltere'den yola çıkan Galloway'in konvoyu Fransa, ispanya, Fas, Cezayir, Tunus ve Libya'dan geçerek Mısır'a girmişti.

Konvoyda ambulanslar, yangın söndürme araçları ve bir botun yanı sıra yiyecek, giyecek, oyuncak ve tıbbi malzemeler bulunuyor.

Dünyanın dört bir yanında Gazze'ye ulaştırılmak için gönderilen binlerce ton gıda ve yardım maddesi ya Mısır'ın El Ariş kentinde bekletiliyor ya da Gazze'ye girmek için israil ile Mısır arasındaki Kerem Şalom Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturuyor.

İngiltere'nin en ilginç politikacılarından olan Galloway, ABD'nin Irak işgaline karşı çıktığı gibi, Saddam Hüseyin döneminde Irak'ı ziyaret ederek, bu ülkeye uygulanan ablukaya da karşı çıkmıştı.

CİHAN