BULGARİSTAN'DA POLİSLER, DAHA FAZLA MAAŞ İÇİN AYAKLANDI

Bulgaristan'ın Başkentinde Bugün Binlerce Polis Memurunun Katıldığı Bir Gösteri Düzenlendi. Ülkedeki Polis Memurları, Maaşlarının Yüzde 50 Artırılması ve Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi İçin Başkent Sofya'da Bir Yürüyüş Düzenledi.

Bulgaristan'ın başkentinde bugün binlerce polis memurunun katıldığı bir gösteri düzenlendi. Ülkedeki polis memurları, maaşlarının yüzde 50 artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için başkent Sofya'da bir yürüyüş düzenledi. Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında en fakiri olan Bulgaristan'da daha önce de benzer sebeplerle çiftçiler, öğrenciler, demir-çelik işçileri gösteri düzenlemişlerdi. Gösterilerde küresel finans krize karşı önlem alınması ve yolsuzlukla mücadele çağrısında bulunulmuş, daha iyi yaşam standartları ile talep edilmişti.

Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 6 bin polis, bugün Sofya'nın merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bulgaristan bayrakları taşıyan ve "Bulgaristan" sloganları atan kalabalık, Bulgaristan Parlamentosu önüne de üzerinde İçişleri Bakanlığı yazan siyah bir tabut bıraktı.
Bulgaristan'da yeni kurulmuş olan polis sendikası üyelerinden Valentin Popov, "Bulgar va Avrupa kamuoyunu durumdan haber etmenin yolu bu. Şimdiye kadar taleplerimiz tam olarak hiç karşılanmadı." dedi.
Bulgaristan İçişleri Bakanı Michail Makov, hafta içinde polislerin maaşlarını Ocak ayından itibaren yüzde 5 oranında artırma kararı almıştı. Makov, kriz döneminde yüzde 50'lik bir artışın ise imkansız olduğunu söylemişti.
Geçtiğimiz üç ay içerisinde birçok gösteri düzenleyen Bulgar polisleri, çok kötü şartlarda çalıştıklarını, çoğu zaman polis araçlarına benzin alacak paralarının bile olmadığını dile getiriyorlar. Aldıkları düşük ücretin ise ülkenin güvenliğini ve hukukun üstünlüğünü sağlamak için yeterli olmadığını ifade ediyorlar. Düşük ücretler, AB'nin de Sofya yönetimine yönelik eleştirileri arasında yer alıyor. AB daha önce organize suçların ve yolsuzluğun önüne geçemediği için Sofya'yı cezalandırmış ve AB'deki fonlarını dondurmuştu. Kişi başı aylık ortalama ücretin 250 Euro olduğu 7,6 milyon nüfuslu Bulgaristan'daki sosyalist hükümetin üzerindeki baskı, önümüzdeki Haziran ya da Temmuz ayında gerçekleştirilecek parlamento seçimleri öncesinde giderek artıyor. Anketlere göre sosyalist hükümet, seçimler öncesinde büyük oy kaybetmiş görünüyor. (CİHAN)