Endonezya’da 3 aydır süren ’Buddha Bar’ isyanı önce dinsel bir figür olan Buda’nın isminin bir bara verilmesine yönelikti. Ancak barın ortaklarının eski devlet başkanı ile valinin kızları olması ve tadilatın kamu parasıyla yapıldığının ortaya çıkmasıyla öfke daha da büyüdü.ULUSLARARASI bar zinciri "Buddha Bar"ın Endonezya’nın başkenti Cakarta’da Hollanda sömürgesi döneminden kalma bir göçmenlik binasında franchising(özel satış hakkı)usülüyle açılan şubesi, ülkenin kaymak tabakasına mensup gençler için yeni bir trend mekan olacaktı.

Ama gelin görün ki, dünyadan elini eteğini çekmiş Budistlerin, alkol tüketilen bir eğlence mekanına "Yüce Buda"nın isminin verilmesine yönelik tepkileri yüzünden bu beklenti büyük darbe aldı. Asya kıtasının bu ilk Buddha Bar’ı dinsel öfkenin yanı sıra şimdi yolsuzluğa karşı isyanın da fitilini yaktı. Çünkü barın sahipleri ülkenin eski devlet başkanı Megawati Sukarnoputri ile Cakarta eski valisinin kızları. ’Ne var bunda’ diye soracak olanlar Endonezya Yolsuzluk İzleme Örgütü’nün açıklamasına kulak versin: "Cakarta kent yönetimi binanın tadilatı için 2.5 milyon dolar ayırmış. Ancak tadilat için ayrılan fon, bar teklifinden önce 1 milyon dolarmış. Resmi yetkililerin bunun prosedüre uygun olup olmadığını araştırması gerek". Yani elit kesime hitap eden barın "halkın parasıyla" yapıldığı iddia edilirken, barın ortakları ise sessiz.

Budizm’e aykırı

Buda’nın dev heykellerini içeren bar ve restoran üç aydır her hafta öfkeli budistlerin protesto gösterilerine sahne oluyor. Budist Anti-Buddha Bar Forumu’nun avukatları polise verdikleri şikayet dilekçesinde barın dinlerine hakaret olduğunu belirttiler. Budizmin manevi prensiplerini oluşturan 5 hükümden sonuncusu, alkol ve sarhoşluğa yol açan her türlü maddeyi yasaklıyor.

Tadilat parası devletten

Barın sahipleri eski Devlet Başkanı Megawati ile Cakarta eski Valisi’nin kızları. Tarihi bina devlet parasıyla restore edildikten sonra devredilmiş.

Bilgi notu

Buddha barı egzotik bir tapınak şeklinde dekore ediliyor. 5 metre yüksekliğinde Buda heykelleri yemek yiyen ve içki içen müşterilere bakıyor.

. . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr