İran tarafından alıkonulan İngiliz askerleri, yakalandıkları sırada Irak sularında olduklarını söylediler.
İngiliz deniz piyadeleri, düzenlenen basın toplantısında, psikolojik baskı altında olduklarını ve kendilerine, İran sularında yakalandıklarını söylememeleri halinde 7 yıl hapse mahkûm edileceklerinin bildirildiğini öne sürdüler.
Son derece sert bir sorgulama geçirdiklerini belirten askerler, "Bize iki seçenek sundular: İtiraf edersek İngiltere'ye kısa süre içinde döneceğimiz, itiraf etmezsek ise yedi yıl hapis yatacağımız söylendi. Bir karar vermek zorundaydık" dedi.
İfadeleri alındığında psikolojik baskıya da maruz kaldıklarını kaydeden İngiliz askerler, "Askeri anlamda onlara karşılık vermemiz pek iyi birşey olmazdı. O zaman çoğumuz şimdi burada olamayabilirdik" ifadesini kullandı.
Askerler, "Daha çok duygusal olarak baskı altındaydık. Birbirimizden de ayrı tutulduk. Sürekli gözlerimiz kapalıydı. Orada bize karşı çok taktik uygulandı" dedi.
İngiliz askerler "tacize uğrayıp uğramadıklarına" yönelik sorulara, "Hiçbirimiz taciz edilmedik. Korktuk tabii silahlar dayanmıştı üzerimize ama bahsettiğiniz şekilde bir tacize uğramadık" yanıtını verdi.
Askerler "size nasıl davrandılar?" sorusuna karşılık, "Bize karşı insancıl davrandılar. Bize gün içerisinde en az üç kez yemek ve su verildi" dediler.
Askerler, 23 Martta İran tarafından yakalanmış, kriz İran’ın Perşembe günü askerleri serbest bırakmasıyla sona ermişti.

KOMUTANDAN İSTİHBARAT İTİRAFI

İran’ın serbest bıraktığı İngiliz askerler, İngiltere’nin güneybatısındaki Chivenor askeri üssünde aileleriyle bir araya geldiler.
İran’ın 13 gün esir tuttuğu İngiliz askerler gözyaşları içinde aileleriyle kucaklaştıktan sonra tıbbi muayeneden geçirildiler ve askeri yetkilileri bilgilendirmek üzere birkaç saat sürecek bir toplantıya katıldılar.
İngiliz askerler yayınladıkları ortak açıklamada da, İran’daki esirliklerinin çok zor geçtiğini belirterek, "Ancak bir ekip olarak birlikteliğimiz ve İngiltere’de bizi bekleyen sevdiklerimizi düşünmemiz moralimizi yüksek tutmamızı sağladı" dediler.
Öte yandan, İngiliz haber kanalı Sky News, askerlerin komutanının yakalanmadan 5 gün önce, "Basra Körfezi’nde İran’la ilgili istihbarat topladıkları" yönünde yaptığı bir açıklamayı yayınladı.
Yarbay Chris Air, krizden 5 gün önce kendileriyle devriyeye çıkan Sky News ekibine yaptığı açıklamada, "İstihbarat da topluyoruz. Çünkü İran’la tampon bölgenin hemen yanındayız" diyerek, bu istihbaratın bölgede İran’ın her türlü faaliyeti ile ilgili olduğunu söyledi.

İNGİLTERE BASRA'DA DEVRİYE GEZMEYİ BIRAKIYOR

İngiltere, İran’ın elindeki 15 askerinin dönüşünden sonra, Basra Körfezi’nde devriye faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.
İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Jonathon Band, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Şu an için İngiliz devriye operasyonlarını durdurduk" dedi ve tüm süreci gözden geçireceklerini söyledi.
İran’ın serbest bıraktığı denizcilerinin vereceği bilgilerle gerçekte ne olduğunun anlaşılacağını ifade eden Band, İngiliz denizcilerin İran televizyonunda yayınlanan itiraflarını "psikolojik baskı" çerçevesinde değerlendirdi.
Askerleri televizyonda izlediğini, sonra da onlarla bir araya geldiğini belirten Band, "cesur" olarak nitelendirdiği askerlerin kurallara göre oynadığını, kendilerini tehlikeye atmadığını savundu.
İngiltere Kraliyet donanması, 15 İngiliz askerinin İran tarafından gözaltına alınmasına yol açan koşullar ve gözaltından sonraki gelişmelerle ilgili soruşturma başlatıldığını bildirmişti.
Savunma Bakanlığı da, askerlerin gözaltına alınış sürecinde yaşanan her olayın tek tek ele alınarak, değerlendirileceğini açıklamıştı.


netgazete.com