Irakta PKK'nin Günleri sayili terör örgütü PKK'nin Tasfiyesi icin uzun süredir konusulan plan Hayata geciriliyor...
Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, dün yaptığı açıklamada PKK militanlarının Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki topraklardan çıkartılması sürecinin fiilen başlatıldığını söyledi.

"lrak hükümeti, PKK'yı topraklarından çıkartması için acil ve pratik önlemler almıştır" diyen El Vaili, sürecin Washington, Ankara ve Bağdat arasındaki istihbarat paylaşımı yoluyla gerçekleştiğini de kaydetti. Bağdat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyaretinin ardından Türkiye'ye "PKK'yı çıkartacağız" mesajını vermişti. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de PKK'nın silahları bırakmasını ya da Irak'ı terk etmesini istemişlerdi. Bu çerçevede üç ülkenin İçişleri Bakanları Nisan ayında Bağdat'ta bir araya gelecek. Ayrıca diplomatik kaynaklar, Nisan'daki Kürt konferansının da Mayıs'a ertelenmesinin gündemde olduğunu belirtti.

'BAŞKA YER BULUN'
Bu arada Irak Başbakanı Nuri El Maliki de, PKK'ya ülkesinde yer olmadığını belirterek, "PKK terör örgütüdür ve Türkiye ile aramızda krize neden oluyor'' dedi. Maliki, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretiyle ilgili olarak Irak Televizyonu'na yaptığı açıklamada, PKK'nnı Irak'ta bulunmasıyla ilgili olarak, "Bu sona ermelidir. Bunu gerçekleştirmeye kararalıyız. Başka yer bulun. Terör örgütlerine (Irak'ta) yer yok'' diye konuştu. Maliki, İranlı ''Halkın Mücahitleri'' grubunu da uyardı.

Alinti:internet haber..