'TÜRKİYE BİZİ BARIŞTIRSIN'


Rusya'nın Ünlü Kadın Siyasetçilerinden, Eski Muhalif Sağ Güçler Birliği Partisinin de Liderliğini Yapan İrina Hakamada, Türkiye'nin Rusya ile Gürcistan'ı Barıştırması Gerektiğini Söyledi.

Rusya'nın ünlü kadın siyasetçilerinden, eski muhalif Sağ Güçler Birliği partisinin de liderliğini yapan İrina Hakamada, Türkiye'nin Rusya ile Gürcistan'ı barıştırması gerektiğini söyledi. Cihan'a özel açıklamalarda bulunan Hakamada, Rusya ve Türkiye'nin el ele vererek Avrasya coğrafyasında güzel çalışmalar yapabileceklerini, Rusya'nın da kendisine bir ortak aradığını belirtti. Hakamada, Rusya ve Türkiye arasında benzerlikler olduğunu, Rusya'nın da Türkiye gibi siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı Avrupa Birliği (AB)'ye kırgın olduğunu kaydetti. Hakamada, "Rusya Washington'a da kırgın. Yeni ortak arayışları var. İki ülke el ele vererek Avrasya coğrafyasında güzel işler yapabilir" dedi.


Türkiye'nin Kafkaslarda mevcut problemlerin çözümünde aktif rol üstlenebileceğini aktaran Hakamada şu şekilde konuştu: "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan ziyareti bölgede barış ve istikrar için önemli bir adımdı. Ankara Yukarı Karabağ sorununda Azerbaycan ile Ermenistan arasında arabuluculuk yapabilir. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya-Gürcistan savaşı sırasında Kafkaslar'da İşbirliği ve İstikrar Platformu önerdi. Altını çizerek söylüyorum; eğer Kafkaslar'da Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye bir araya gelirse hiçbir sorun kalmaz. Bu pakta yer alan tüm ülkelerin hakları aynı düzeyde korunmalı. Ayrıca, Türkiye'nin Rusya ve Gürcistan arasında barış arabuluculuğuna da soyunması gerekiyor"

"TÜRKİYE HEM MUHAFAZAKAR, HEM DE LAİK BİR ÜLKE"
İrina Hakamada, Türkiye'nin dünya politikasında son dönemde aktif rol oynamaya başladığına dikkat çekerek; "AB'ye alınmadığı için Ankara'nın kırgınlığı var. Ekonomik ve demokrasi alanında gelişen Türkiye laik bir ülke. Aynı zamanda da muhafazakar. Türkiye'deki gelişmelere baktığımızda aşırılıkçı bir eğilim söz konusu değil. Bu durum Türkiye'nin küçük kardeşi Azerbaycan için de geçerli. Hem laik hem de muhafazakar, aşırılıklar yok" değerlendirmesinde bulundu. (CİHAN)