DÜNYA MEDYASINDA SEÇİM YORUMLARI


Yerel Seçimin Sonuçları Uluslararası Haber Ajansları ve Dünya Medyasında da Geniş Yer Aldı. Birinci Parti Olmasına Rağmen AKP'nin 2007'deki Genel Seçimlerdeki Oy Oranının Önemli Oranda Düştüğüne Dikkat Çekildi.

Yerel seçimin sonuçları uluslararası haber ajansları ve dünya medyasında da geniş yer aldı. Birinci parti olmasına rağmen AKP’nin 2007’deki genel seçimlerdeki oy oranının önemli oranda düştüğüne dikkat çekildi.
YOLSUZLUK İDDİALARI DA ETKİLİ OLDU AP: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslami yönelimli AKP’si Türkiye’deki yerel seçimlerde en çok oyu alan parti oldu. Bununla birlikte seçimler, AKP’ye gösterilen desteğin 2007’ye oranla önemli ölçüde azaldığını gösterdi.

Ayrıca AKP, Kürtçe televizyon yayını başlatarak sempatisini kazanmaya çalıştığı Diyarbakır gibi illerde de DTP’nin başarısını engelleyemedi. AKP’nin oylarındaki bu düşüş ağırlıklı olarak küresel krizin de etkisiyle ülkede artan işsizlik ve parti içindeki yolsuzluk iddialarından kaynaklandı.
Bununla birlikte AKP’nin yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkmasıyla Erdoğan’ın anayasal reformlar konusunda eli güçlenecek.
KÜÇÜLEN EKONOMİ VE İŞSİZLİĞİN ETKİSİ
BBC: Ülkede genel seçim havasında geçen yerel seçimlerde AKP açık bir zafer kazandı. Küçülen ekonomi ve artan işsizlik bazı seçmenleri etkilemiş olsa da Erdoğan hâlâ en popüler politikacı olarak görülüyor.
AKP ÖNEMLİ MİKTARDA OY KAYBETTİ
AFP: Türkiye’nin İslami kökenli iktidar partisi güvenoylaması olarak görülen yerel seçimlerde rakiplerine fark atsa da, önemli miktarda oy kaybetmiş görünüyor. ABD’li danışmanlık kuruluşu Eurasia uzmanlarından Wolfango Piccoli seçim sonuçlarının, AKP’nin hatalarının bir sonucu olarak görülebileceğini ve muhalefetin, “iktidarın meşruiyetini kaybettiği iddiasıyla” erken seçim çağrısı yapabileceğini söylüyor.
Piccoli’ye göre, yüzde 40’ın altındaki oy oranı AKP’nin popülizme yönelmesine ve bu şekilde IMF ile bir anlaşmayı riske atmasına yol açabilir.
AKP KAZANDI AMA EZİCİ ZAFER İLAN EDEMEDİ
REUTERS: AKP yerel seçimleri kazanan parti olsa da, ezici bir zafer ilan edemedi. Diyarbakır gibi şehirlerde büyük bir hayal kırıklığına uğrayan AKP, İstanbul gibi büyük şehirlerde de muhalefetin çetin mücadelesiyle karşı karşıya kaldı.
Bu durum Erdoğan’ın AB’ye tam üyelik için reformları hızla uygulamak konusunda elini zayıflatabilir. Bununla birlikte AKP’nin tüm oy kaybına karşın ülkede Erdoğan’ın iktidarına ve icraatlarının sonuçlarına dair bir referandum olarak görülen yerel seçimlerin sonuçları, Doğu Avrupa’da ekonomik krizin iktidardaki hükümetler üzerinde yarattığı olumsuz etkilerle keskin bir tezat oluşturuyor.
ABD: TÜRKİYE'NİN SİYASİ GELECEĞİNİN SEÇMENİN ELİNDE OLDUĞU KANITLANDI
ABD Dışişleri Bakanlığı adına açıklama yapan Matthew Bryza dün yapılan yerel seçimleri, “Seçimler adil ve özgürce yapıldı ve Türk demokrasisi güçlendi. Bu noktada en önemli olan şey Türkiye’nin siyasi geleceğinin seçmenin iradesiyle belirlenecek olmasıdır” sözleriyle değerlendirdi.
EL CEZİRE: Seçim Erdoğan için bir turnusol testi gibi. Kriz, Türkiye’nin her yerinde acısını hissettiriyor ama bunun için hükümeti suçlayan yok.
LOS ANGELES TIMES: Türkiye referandum gibi görülen seçimde yine AKP’yi seçti ama gerilim tırmanıyor.
BLOOMBERG: Türkler, kendisini laik sisteme karşı İslamcı bir tehdit olarak gören silahlı kuvvetler ve yargıyla mücadelesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için oy kullandı.
LE MONDE: AK Parti, Türkiye’deki yerel seçimlerin galibi" ifadesini kullandı. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, “AK Parti, Türkiye’deki yerel seçimlerin galibi” başlığını kullandığı haberinde AK Parti’nin farklı önde gittiğini belirtirken, seçimler sırasında çok sayıda kavganın çıktığını da yazdı.
FINANCIAL TIMES: AKP'nin belediye seçimleriyle tazelenmiş bir destek aldığını yazdı. Ancak laiklerin karşı çıktığı reformları gerçekleştirmek için desteğin düşük olduğu belirtildi. DEUTSCHE WELLE: Kesin olmayan ilk sonuçlara göre AK Parti’nin Türkiye genelindeki oyları yüzde 40’ı aşarken, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ise yüzde 19 oranına ulaşabildi. Haberde “AK Parti güven tazeledi” ifadesi kullanıldı. CNN INTERNATIONAL: İnternet sitesinde yayınladığı haberin başlığında, "Seçim çatışmasında en az 5 kişi öldü" başlığını ön plana çıkardı. Haberin devamında öngürüldüğü üzere AKP'nin seçimin galibi olduğunu ancak oy kabettiği de yazıldı. CNN yerel seçimlerin AKP için bir test olduğunu belirtti.


(HABERLER)