ARAP BİRLİĞİ ZİRVESİNDE KADDAFİ ŞOKU

Libya Lideri Muammer Kaddafi, Katar'da Yapılan Arap Birliği Zirvesinde Suudi Kralı ABDullah'ı Batı'yla İlişkileri Nedeniyle Eleştirdikten Sonra Zirveyi Terk Etti.

Libya lideri Muammer Kaddafi, Katar'da yapılan Arap Birliği zirvesinde Suudi Kralı ABDullah'ı Batı'yla ilişkileri nedeniyle eleştirdikten sonra zirveyi terk etti. Kaddafi, Katar'ın başkenti Doha'da yapılan zirvenin açılışında, bir mikrofon alarak Suudi Kralı ABDullah'ı "İngiliz mahsulü ve Amerikan müttefiki" olarak nitelendirdi.


Katar Emiri'nin Kaddafi'yi susturmaya çalıştığı, Kaddafi'nin ABDullah'tan özür dileyerek, görüş ayrılıklarını gidermeyi önermesine rağmen daha sonra toplantı salonunu terk ettiği kaydedildi.
Kaddafi ve Kral ABDullah, 2003'te ABD'nin Irak'ı işgalinden kısa süre önce düzenlenen Arap zirvesinde de karşılıklı sert sözler söylemişlerdi.
BEŞİR BM GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ ELEŞTİRDİ
Arap Birliği zirvesine katılan Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir de, BM Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) hakkında tutuklama kararı çıkartmasına rağmen zirveye katılan Beşir burada yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi'ni, UCM'den Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesindeki savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatmasını istediği için eleştirdi ve Konseyi "demokratik olmayan bir kuruluş" olarak nitelendirdi. Beşir, UCM'nin 4 Mart'ta hakkında çıkarttığı tutuklama kararını da reddetti.

(HABERLER)