Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), ABD Başkanı Barack Obama'nın, ziyareti sırasında insan hakları ve reformlar konusunda Türkiye hükümetine baskı yapmasını istedi.

'Obama, insan hakları alanında reformların canlandırılmasını istemeli'
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Pazar akşamı Türkiye'de olacak Barack Obama'ya gönderdiği mektubu bugün kamuoyuna açıkladı.
Mektuba göre, Obama'nın Türkiye'de gündeme getirmesi istenen konular arasında azınlık haklarının korunması, ifade özgürlüğüne konan sınırlamaların kaldırılması, yakın geçmişten günümüzde süren Ergenekon davasına kadar insan haklarındaki ciddi ihlaller hakkında hesap verilmemesi ve tam anlamıyla anayasal reforma gidilmesi yeralıyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Türkiye masası uzmanı Emma Sinclair-Webb,
"Şu anda, yeni yönetimin Türkiye ile olan ilişkilerinin başlangıcında, reform süreci için güçlü bir işaret vermek ve hükümetin, insan hakları ile demokratikleşmeye bağlılığını tekrarlamasını istemek önem taşıyor." dedi.
Obama'nın gezisinin Türkiye açısından hassas bir dönemde gerçekleşeceğini kaydeden İnsan Hakları İzleme Örgütü, ilk AKP hükümeti sırasında tanık olunan umut verici ilerlemeler ardından, 2005 yılından bu yana siyaset ve insan hakları reformlarının durduğunu; insan haklarıyla ilgili bir dizi önemli konuda geri adım atıldığını belirtiyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Türkiye hükümetine, 29 Mart yerel seçimlerini kazanması ardından, şimdi yeniden insan hakları alanındaki reformları başlatması gerekliliğini iletmesini istiyor.

(BBC)