MEDVEDEV: "NATO GENİŞLEMEDEN ÖNCE SONUÇLARINI DÜŞÜNMELİ."


NATO Üyesi Ülke Liderleri Strasbourg'da Dünyanın Karşılaştığı Yeni Tehditleri Müzakere Etmek, Afganistan Sorunu, Rusya ile İlişkiler, Arnavutluk ve Hırvatistan'ın Üyeliğini Karara Bağlamak Gündemleriyle Toplanıyor. Zirve ile İlgili Değerlendirmelerde Bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev İttifaktan Sorumlu Hareket Etmesini İstedi.

NATO üyesi ülke liderleri Strasbourg'da dünyanın karşılaştığı yeni tehditleri müzakere etmek, Afganistan sorunu, Rusya ile ilişkiler, Arnavutluk ve Hırvatistan'ın üyeliğini karara bağlamak gündemleriyle toplanıyor. Zirve ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ittifaktan sorumlu hareket etmesini istedi.
Londra Ekonomi Okulu LSE'de bir konuşma yapan Medvedev "NATO maksimum seviyede sorumluluk sahibi olmalı. Başkalarına zarar vermeme prensibi ile hareket etmeli. NATO iç birlik ve dayanışmayı geliştirmeli. NATO genişleme yönünde bir karar almadan önce, bunun sonuçlarını düşünmek zorunda." uyarısında bulundu. ABD Başkanı Barack Obama ile de konuyu görüştüklerini kaydeden Medvedev, "NATO'ya yeni üyelerin dahil edilmesi yeni sorunlar oluşturur." dedi. Rusya Gürcistan v Ukrayna'nın ittifaka dahil edilmesine karşı çıkıyor."RUSYA İSKENDER FÜZELERİ İLE KARŞILIK VERMEYEBİLİR"

Washington-Moskova hattında soğuk rüzgarların esmesine neden olan Doğu Avrupa füze savunma sistemi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Medvedev, "Konuyu ABD Başkanı ile görüştük. En azından ABD bizim tezimizi dinleme noktasında. Görüşmeleri kesmek istemiyorlar. Karar da henüz verilmiş değil." ifadelerini kullandı.

Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan füze kalkanının ABD eski Başkanı George W. Bush yönetiminden kalan bir hata olduğu değerlendirmesinde bulunan Rusya lideri, iki ülkenin de bu zor durumdan çıkış yolu bulmak için çalıştığını söyledi. Medvedev Rusya'nın Kaliningrad bölgesine İskender füzeleri yerleştirerek ABD füze kalkanına karşılık vermemesi yönünde bir şans olduğunu kaydetti.

Rusya'nın Gürcistan'a gerçekleştirdiği operasyonun ardından askıya alınan NATO-Rusya ilişkileri 5 Mart'ta gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yeniden başlatılması kararlaştırılmıştı. Strasbourg'da başlayacak NATO zirvesinin ana gündeminde Afganistan var. Kırgızistan ABD üssünün kapatılma kararının ardından Moskova'nın sağlayacağı destek bölgedeki operasyonların başarıya ulaşması için hayati önem arzediyor.

NATO RUSYA'NIN ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA ASKERİ ÜS PLANINDAN RAHATSIZ

Diğer taraftan Rusya'nın ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından bölgede askeri üs kurma çalışmaları NATO'nun tepkisine neden oldu. Gürcistan'la ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydeden NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya ile bölgede kurulması planlan üs konusunu tartışmak istediklerini açıkladı.

Rusya Savunma Bakalığı Abhazya'nın batısında Gudauta bölgesinde ve Güney Osetya'nın Şinvali kentinde iki ayrı üs kuracaklarını açıklamıştı. Rusya'nın kurmayı planladığı üsler 2010 yılının sonunda aktif hale gelecek.

Rusya Gürcistan'la gerçekleştirilen beş günlük savaşın ardından Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını 26 Ağustos'ta tanımıştı. Rusya'nın bağımsızlık kararına henüz Nikaragua'dan başka destek gelmedi. Belarus'un Avrupa Birliği ile ilişkileri geliştirmesinin ardından kısa vadede iki özerk bölgenin bağımsızlıklarını tanımayacağı öngörülüyor. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)